Lisanslı sporcuların kişilik inançlarının sosyodemografik özelliklere ve spor yapmayanlara göre farklılaşmasının incelenmesi
Investigation of licensed athletes differentiation of personalities beliefs as regards sociodemographic characteristics and those who do not sport
- Tez No: 640237
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kişilik, bireyi başkalarından ayıran, doğuştan getirdiği ve sonradan kazandığı özelliklerin bütünüdür. Kişilik inançları ise kişinin kendisi, diğer insanlar ve dünyayla ilgili temel inançlarını ifade eder. Bu çalışma lisanslı sporcuların kişilik inançlarının sosyodemografik özelliklere (cinsiyet, spor branşı, sporun türü gibi) ve spor yapmayanlara göre incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma gurubunu 15 yaş ve üzeri 311 katılımcı (154 lisanslı sporcu ve 157 spor yapmayan) oluşturmuştur. Çalışmaya katılan lisanslı sporcular, Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörlerinin müsabakalara hazırladığı sporculardır. Spor yapmayan katılımcılar ise yaş ve cinsiyet olarak spor yapan gruba benzer olarak seçilmiştir. Çalışmada, Taymur ve ark. (2011) tarafından Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması yapılan, Kişilik İnanç Ölçeği Kısa Form kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bağımsız örneklemlerin analizi için t testinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda lisanslı sporcu grup ve spor yapmayan grup arasında şizoid ve obsesif-kompülsif kişilik inanç alt boyutları anlamlı düzeyde (p0,05).
Özet (Çeviri)
Personality is the whole of the characteristics that distinguish the individual from others, inherit and acquired later. Personality is the whole of the characteristics that distinguish the individual from others, brought in by birth and acquired later. Personality beliefs express basic beliefs about the person himself, other people and the world. This study was carried out to examine the personality beliefs of licensed athletes according to sociodemographic characteristics (gender, sports branch, type of sport) and those who do not do sports. The research group consisted of 311 participants aged 15 and over (154 licensed athletes and 157 non-sports). The licensed athletes participating in the study are the athletes prepared by Isparta Youth and Sports Provincial Directorate coaches for competitions. Participants who did not play sports were selected as similar to the group doing sports in age and gender. In the study, Taymur et al. (2011) by using the Turkish validity and reliability study, the Personality Belief Scale Short Form was used. SPSS 22.0 package program was used in the data analysis of the study. T test was used for the analysis of independent samples. As a result of the study, the sub-dimensions of schizoid and obsessive-compulsive personality beliefs were found to be significantly different (p0.05).