Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığı tespit edilen kişilerin mizaç-karakter özellikleri ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between his-characteristic properties and binding styles of the persons detected using drugs or stimulating substances
- Tez No: 640238
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığı tespit edilen kişilerin mizaç karakter özellikleri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan ve haklarında TCK-191 kapsamında denetimli serbestlik tedbiri uygulanan ve bu tedbir kapsamında eğitim ve iyileştirme faaliyetleri olarak, bireysel görüşme ve grup çalışması programlarına katılan yetişkin 328 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Anket Formu, Mizaç ve Karakter Envanteri Gözden Geçirilmiş Formu (MKE-G) ve Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır. 42 katılımcı çalışmayı yarım bıraktığı için bu veriler çalışma dışı bırakılmıştır. Ayrıca uç değer analizinde tespit edilen 6 uç değer çıkarılarak örneklem grubu 280 kişi olarak belirlendikten sonra parametrik testlerin varsayımları incelenmiş ve normal dağılım gösterdikleri görülmüştür. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t testi, Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı, ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişilerin bazı mizaç / karakter özellikleri ile bağlanma stilleri arasında anlamlı ilişki olduğu, Mizaç / Karakter Envanteri'nin alt boyutlarının güvenli bağlanma ile % 15,4, kaygılı bağlanma ile % 19,3 ve kaçıngan bağlanma ile % 13,5 oranında ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların diğer maddelere (sigara, alkol) başlama yaşları ile uyuşturucu maddeye başlama yaşları arasında ilişki olduğu ve AMATEM'de yatarak tedavi gören katılımcıların güvenli bağlanmalarının tedavi görmeyenlerden daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between temperament characteristics and attachment styles of people who are found to use drugs or stimulants. The study was conducted with 328 adults who use drugs or stimulants and who have been subject to probation under TCK-191 and who participated in individual interviews and group work programs as training and improvement activities. Survey Form, Temperament and Character Inventory Revised Form (MKE-G) and Attachment Styles ın Interpersonal Relations Scale were used as data collection tools. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. These data were excluded, since 42 participants quit the study. Also the 6 extreme values determined in the extreme value analysis were subtracted and the sample group was determined as 280 people, the assumptions of the parametric tests were examined and it was observed that they showed a normal distribution. In the analysis of the data, t test, Pearson Moments Product correlation coefficient, and multiple linear regression analysis were used for independent samples. As a result of the research, there is a significant relationship between some temperament-character traits and attachment styles of people using drugs or stimulants, the sub-dimensions of the Temperament / Character Inventory were found to be 15.4% associated with safe attachment, 19.3% with anxious attachment, and 13.5% with avoidant attachment. It was also there is a relationship between the age at which participants start other substances (cigarette, alcohol) and the age at which they start drug use; and the safe attachment of participants who received inpatient treatment at AMATEM was lower than those without treatment.