Türkiye açık veri girişimi için konumsal veri perspektifinden öneriler geliştirilmesi
Developing proposals from a spatial data perspective for the Turkish open data initiative
  1. Tez No: 640254
  2. Yazar: PINAR KAZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dijitalleşen dünya, gelişen teknoloji ve bilgiye dayalı ekonomiler veriyi son zamanların popüler konusu haline getirmiştir. Dünya yeni bir cevher çerçevesinde veriye yaklaşmaktadır. Veri miktarındaki artışla veriye erişim aynı oranda ilerlememektedir. Veri miktarı artmasına rağmen veriye erişim çok da kolay olmamaktadır. Dünya bu noktada açık veri kavramını ortaya çıkarmıştır. Açık veri; çevrimiçi olarak yayınlanıp herhangi bir kısıtlama olmaksızın yeniden kullanıma uygun formatlarda verinin yayınlanmasıdır. Kamu sektörü, kamu görevlerini yerine getirirken çeşitli alanlardan büyük miktarda veri toplamaktadır. Verilerin büyük kısmı konumsaldır. Dünya'da birçok yerel hükümet sahip olduğu verilerin yenilik ve teknoloji için yakıt olarak kullanılabileceğine inanmaktadır. Bununla birlikte, araştırmacılar, akademisyenler ve özel şirketler, kamu sektörünün açık konumsal verilerinin katkısıyla birçok yeni ürün ve uygulama geliştirmişlerdir. Çalışma kapsamında dünya genelinde yerel yönetimlerin açık veri portalları incelenmiş olup, yayınlanan verilerle geliştirilen uygulamalar örnek olarak anlatılmıştır. Uygulamada kullanılan veriler, uygulamanın teknik detayı, ekonomik boyutu, kişisel veri boyutu ve veritabanı boyutu ile incelenmiştir. Türkiye için yerel yönetimlerin sunabileceği konumsal veriler ve bu verilerden; araştırmacılar, akademisyenler ve vatandaşlar neler geliştirebilir örneklerle anlatılmıştır. Açık veri olarak sunulabilecek konumsal veriler kişisel veri açısından da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The digital world, developing technology and economies based on information have made data a popular subject in recent times. The world is approaching data in a new ore frame. Access to data does not progress at the same rate with the increase in the amount of data. Although the amount of data increases, access to the data is not very easy. At this point, the world has revealed the concept of open data. Open data; The data is published online and published in formats suitable for re-use without any restrictions. The public sector collects large amounts of data from various fields while performing public duties. Most of the data is spatial. Many local governments around the world believe that their data can be used as fuel for innovation and technology. However, researchers, academics and private companies have developed many new products and applications with the contribution of public spatial data. Within the scope of the study, open data portals of local governments around the world were examined, and applications developed with published data are described as examples. The data used in the application were examined with the technical detail, economic perspective, personal data perspective and database perspective of the application. What are the spatial data of local governments to offer to Turkey and from this data; researchers, academics and citizens are explained with examples. Spatial data that can be presented as open data are also evaluated in terms of personal data.