Cumhuriyet döneminde yerel yönetimler
The Local government in Turkey
  1. Tez No: 64027
  2. Yazar: OKTAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ABSTRACT İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsünde hazırlamış olduğum tezim itibariyle 1923-1996 yıllan arasın kapsamaktadır. Tezimde“Cumhuriyet Döneminde Mahalli İdareler”konusunu inceledim. Tezimi dört ana : altında ele almaya çalıştım. Bunlar: a) Yerel Yönetim Kavramı b) Cumhuriyet Öncesi Dönemde Yerel Yönetimler c) 1921 Anayasası Döneminde Yerel Yönetimler d) Cumhuriyet Döneminde Yerel Yönetimler Cumhuriyet Döneminde Yerel Yönetimler konusunu ise; i) 1924 Anayasası döneminde yerel yönetimler ii) 1961 Anayasası döneminde yerel yönetimler iii) 1982 Anayasası döneminde yerel yönetimler, alt başlıkları altında inceledim. Bütün bu konulan incelerken yerel yönetim türleri olan; İl Özel idareleri, belediyeler ve köyler konularını her başlık altında aynı ayrı inceledim. Ayrıca bu idarelerle ilgili olarak anayasalarımızın vaz olduğu hükümleri de inceleme ihtiyacı duydum. Anayasaların ortaya koymuş olduğu esaslar da ülkemizdeki mevzuat hükümleri de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu yüksek lisans tezinde- Cumhuriyet Döneminde Mahalli İdareler konusu incelenirken, bu ar bakımından yapılan mevzuat değişikliklerini içermeye ve bütün bu konulardaki temel bazı ilke arayışları, kısa yalın ve nesnel bir açıdan açıklamaya çalıştım. 1982 Anayasası döneminde yerel yönetimler konusundaki açıklamalarımda ayrıca Büyükşehir iyeleri, İdari Vesayet ve Yerel Yönetimlerin sorunları - çözüm önerileri konulan üzerinde de m.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT The thesis, which is about The Local Government in Turkey, is prepared at the Istanbul ersity. I've finished the master 18 th of March in 1997. The subject of my thesis is The Local rnment at the Republic Term in Turkey. The master thesis is devided into four main parts. a) The Conception of Local Government. b) The Local Government before the Turkish Republic. c) The Local Government at the 1921 Constitution Period of Time. d) The Local Government at the Turkish Republic. When I explain“The Local Government at the Turkish Republic”, I seperated this subject into, main groups. i) The Local Government at the 1 924 Constitution Term ii) The Local Government at the 1961 Constitution Term iii) The Local Government at the 1982 Constitution Term, tn Turkey, We've got three sort of Local Government Parts. These are; Municipalities Villages The special menagements of cities. I mentioned all these kind of Local Government Parts, in all parts of my thesis.