Cumhuriyet Döneminde mahalli idareler
Local administration in republic time
  1. Tez No: 98954
  2. Yazar: EROL TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CUMHURİYET DÖNEMİNDE MAHALLİ İDARELER Erol TÜRKMEN Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı 2001-Sayfa 73 Toplumsal yaşayışın en gelişmiş örgütlenme biçimi devlettir. Devlet tararından verilen kamu hizmetleri de kendi içinde bir çeşitlilik arz eder. Bunlardan genellik arz eden ulusal savunma, dış işleri, asayiş, yargı gibi temel hizmetler -merkezi yönetimce, yerellik arz eden diğer i y^reLyönetimlerce yerine getirilir. Yerel yönetimlerin merkezi yönetimle ve halkla ilişkileri ülkeden ülkeye farklılık arz eder. Kimi ülkelerde yerel yönetimler oldukça güçlü ve etkin, kimilerinde ise merkezi yönetime bağımlıdır. Yerel yönetimlerin Cumhuriyet tarihi içinde ne gibi gelişme gösterdiği bu çalışma içinde incelenmiş ve okuyucuya genel bir değerlendirme imkanı tanınmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Merkezi İdare, Mahalli İdare, Köy, Belediye ve İl Özel İdaresi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Erol TÜRKMEN Fırat University SocialScience İnstiütüe Republic Histrory Depertmant 2001-Page : 73 The most developed organised way of social living is state. The public services which are given by state submits in its also present variation. The generality that presents of these are national defense foreign affairs, public order and lawsuit like with by Foundemental Administrative, and a large number of services which presents are fiilfiled by Local Administrative. The Local Administrative wiht Centre Administrative by people relatinos submits variation form country to country. İn some countries The Local admininistratives are rather powerful and active, on the others are depedent to the Administrative Center. İn republic histroy's time, what kind of development indicated, has been investingated in this program, and give to the readers the genaral valuation possibility. KEY WORDS : Centre Administrative, Local Administrative Willage, Municipality and province Special administration