Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'de belediye bankacılığı uygulamaları: Türkiye için bir model denemesi
- Tez No: 41256
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYFULLAH ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Belediye Bankacılığı öncelikle belediyeler ve diğer yerel yönetim kuruluşlarının finansmanına yönelik faaliyette bulunan bir bankacılık biçimidir, ülkelerin bankacılık sektörleri ile ekonomik ve idari yapılanmaları belediye bankalarının ihtisas yada universal bankacılık biçimlerine göre çalışmalarını ortaya, çıkarmıştır. Avrupa Birliği ülkelerindeki belediye bankacılığı uygulamaları ile Türkiye örneğini oluşturan iller Bankası'nın açıklanıp bir model önerisini oluşturan çalışma üç bölümden oluşmaktadır, Birinci bölümde banka ve bankacılık faaliyetleri ile belediye bankacılığı açıklanmaktadır. Bununla hedeflenen, ikinci bölümde açıklanan Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'deki belediye bankacılığının bankacılık açısından yerinin belirlenmesidir. Çalışmada özellikle Türkiye.. Almanya ve Fransa uygu lamaları ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde faaliyet ve ortak alanı Ege Bölgesi coğrafi sınırları içerisinde olacak bir bölgesel banka modeli denemesi yapılmıştır, Yerel yönetimlerin yatırımları ile bölgesel kalkınmanın finansmanını sağlamaya yönelik çalışacak banka, kalkınma, ve yatırım bankacılığı işlevlerini yerine getirecek şekilde hipotetik olarak oluşturulmuştur. önerilen banka modeli Ege (Bölgesi) Kalkınma, ve Yatırım Bankası "dır,
Özet (Çeviri)
ARSTR/VCT Municipality banking is a banking form thatits activities previ ously tended to the municipalities end the other local administration establishments financing situation. The banking sectors and its eco nomic and administrative structures of most countries are urged more power to the municipality banking which is caused its being universal and specialist. In this study includes municipality banking applications in Eu- ropaen Union Countries and municipality banking system in Turkey. Our propose in this framework is making a new model of municipali ty banking for Turkey. This study is dived ed three sections. Bank and banking activities and municipality banking is explaneted in the first section. This section's aim is detemined of municipality banking sys tem in European Countries and Turkey. The municipality banking applications exams deeply for Turkish, German and France. In third Section is proposed being a model of municipality banking form for the Egean pant of Turkey. It is called that“Development and Investment Bank for Egean Area”. This kind of bank is proveded finance resources for local development and en in vestment banking form.