Günlük sosyal destek, iş özerkliği ve iş yükü fazlalığının çalışan iş tutulmasına etkisinin çok düzeyli araştırılması: Uzaktan çalışmanın ve uyum performansının düzenleyici rolü
A multilevel analysis of the effects of daily social support, job autonomy and work overload on employee engagement: Moderating role of distance working and adaptive performance
  1. Tez No: 640327
  2. Yazar: İDRİS SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, günlük sosyal destek, iş özerkliği ve iş yükü fazlalığının çalışanların iş tutulmasına üzerindeki etkilerini çoklu düzeylerde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu faktörlerin iş tutkusunu nasıl etkilediğini anlamak için kapsamlı bir analiz sunarken, aynı zamanda uzaktan çalışma ve uyum performansının bu ilişkileri nasıl düzenleyebileceğini ele almaktadır. Bu bağlamda, çalışanların tutku düzeyleri üzerindeki etkileri ve bu etkilerin uzaktan çalışma koşullarında nasıl değişebileceği üzerinde odaklanılmaktadır. Çalışma, iş dünyasında uzaktan çalışmanın ve çalışanların performansının yönetilmesinde önemli bir role sahip olan faktörlerin anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Kartopu örnekleme yöntemi araştırma kısmında kullanılmıştır. Anket çalışması online uygulanmıştır. İstanbul'da farklı iş alanlarında çalışan 45 kişi araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Bir defalık uyum performansı ölçeğinin ilk bölümünde çalışanların demografik özelliklerine ilişkin 3 soru, devamında eğitim durumu, çalışma süresi, iş pozisyonu aile durumu çalışma ortamı ile ilgili sorular sorulmuştur. İkinci bölümünde, uyum performansını (UP) ölçmek üzere 16 soru sorulmuştur. 5 gün boyunca her gün kullanılan ölçeğin ise, ilk bölümünde üç faktör iş talepleri ve kaynaklar ölçeği unsurlarından olan sosyal destek (SD), iş özerkliği (IOZ), iş yükü fazlalığı (IYF) bunun yanı sıra işe tutulma ölçeği (UWES-3), olarak adlandırılan 4 boyutta değerlendirilmiş olup, 5'li likert ölçeği risk düzeylerine ilişkin kullanılmıştır. IBM SPSS 25 programı araştırmanın verileri analizi için kullanılmıştır. Verilerin analizinde, faktör, korelasyon ve regresyon analizi istatistiki test teknikleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, sosyal destek, iş özerkliği ve iş yükünün, uzaktan çalışma koşullarında çalışanların iş tutulmasına etkisini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, esnek çalışma imkanları sağlamanın yanı sıra, iş yükü ve özerkliği dengeli bir şekilde yönetmenin ve güçlü sosyal destek sistemlerinin iş tutkusunu sürdürmek için kritik önem taşıdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the multiple levels of daily social support, job autonomy, and workload impact on employees' work engagement. The study provides a comprehensive analysis to outline how to combine this current passion for work, while also including how these relationships can be regulated when working remotely and adapting. This study focuses on the effects of these relationships on workers' passion levels and how remote working conditions may change. The work enables remote access in the business world and contributes to circulation, which plays an important role in users' cells. The snowball sampling method was utilized in the research study. The survey was conducted online. A total of 45 individuals working in different job fields in Istanbul comprised the sample of the study. In the first section of a one-time adaptation performance scale, three questions related to the demographic characteristics of the employees were asked. Subsequently, questions regarding educational background, length of employment, job position, family status, and work environment were included. The second section comprised 16 questions aimed at measuring adaptation performance (UP). The scale used daily for five days evaluated four dimensions, namely social support (SS), job autonomy (JA), job overload (JO), and job engagement scale (UWES-3), which are among the factors of job demands and resources. A 5-point Likert scale was employed to assess risk levels. The IBM SPSS 25 software was utilized for data analysis in the study. Statistical test techniques such as factor, correlation, and regression analysis were employed in data analysis. In conclusion, This study has revealed the impact of social support, job autonomy, and workload on employees' passion for work in remote working conditions. The findings indicate that in addition to providing flexible working opportunities, managing workload and autonomy in a balanced way and strong social support systems are critically important to maintain work passion.