İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin güneş, dünya, ay ve yıldız kavramları ile ilgili zihinsel algıları
The mental perceptions of the 3rd and 4th grade students of the primary school on the concepts of sun, the world, the moon and star
- Tez No: 640329
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ilkokul 3. ve 4. sınıf kademesinde bulunan öğrencilerin Astronomi konularına yönelik zihinsel algılarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Betimsel araştırma yöntemine göre yürütülen araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında güz döneminde Adana ili Sarıçam ilçesine bağlı 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 105 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak 10 açık uçlu soru içeren bir testten yararlanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler içerik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Bu bağlamda ölçekte yer alan zihinsel algıları belirlemeye yönelik betimlemeler ve çizimler gruplandırılmış ve sayısal verilerle desteklenerek tablolaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara dayanarak öğrencilerin Güneş, Dünya, Ay ve Yıldız kavramları ile ilgili zihinlerinde oluşturdukları betimsel anlayışlarla zihinsel modellerin örtüşmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the mental perceptions of students in the 3rd and 4th grade levels of primary school towards Astronomy subjects. The sampling of the research, which was carried out according to the descriptive research method, was carried out in the 2018-2019 academic year with a total of 105 students studying in the 3rd and 4th grade of Adana province, Sarıçam district. A test including 10 open-ended questions was used as a data collection tool. The data obtained from the scale were analyzed by content analysis method. In this context, descriptions and drawings to determine mental perceptions in the scale were grouped and tabulated by supporting them with numerical data. Based on the findings obtained, it was observed that the mental models did not coincide with the descriptive insights that the students formed in their minds about the concepts of Sun, Earth, Moon and Star.