Atatürk dönemi maliye politikasında 1924-1928 bütçeleri
The Budget of 1924-1928 in fiscal policy during the period of Atatürk
- Tez No: 64034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAL?A
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET (Atatürk Donemi Maliye Politikasında 1924-1928 Bütçeleri) Bu tezde; Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra, 1924 yılında kabul edilen ilk bütçeden, 1928 yılına kadarki beş yıllık dönem bütçelerinin genel durumu incelenmiştir. Ülkenin makro ekonomik boyuttaki hedefleri ve mali anlayışı ortaya konulmuş, devletin hangi araçlar ve amaçlarla ekonomiye müdahalesi tespit edilmeye çalışılmıştır. Tüm bunlar, bütçe görüşmelerinde ve bütçelerin uygulamaya konulmasında, somut şekilde belirlenmiştir. Fakat o dönem bütçelerinin yapısı gereği baza güncel olaylarda irdelenmiştir.. Denk, samimi, gerçekçi bir bütçe, sağlam maliye, düzgün borç ödeme, yeni borç almama birer prensip olarak kabul edilmiştir. Diğer yandan yabancı sermayeye şans tanınmış, bütçe dengesini sağlamak için de büyük çaba harcanmıştır. Tarımda iş gücü kaybının önüne geçilmiş, üretim ve buna bağlı olarak da gelir artışı sağlayıp, ekonomiyi geliştirmek için Aşar kaldırılmış, tarımın kredilendirilmesi için bankacılık sistemi geliştirilerek, tarım dolaylı yoldan desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (The Budget Of 1924 - 1928 In Fiscal Policy During The Period Of Atatürk) In this thesis; general positions of the yearly butgets of the period between the years 1924 in which the first budget of The Turkish Republic was approved and 1928, are searhed, The goals of Turkey in macro economic dimension are put forward and by which means and objects that the government intervened to the economy is tried to establish. All of these are stated during the budge sessions in the parliament and during the application of the budget. However, because of the structures of that period's budgets same general phenomena of that period are examined. It was believed that a realistie and well-balanced budget, a strong finance, regular debt payments, being out of debt and fixed emission were the most important principles. On the other hand it was given a chance to the foreign capital and was made great efforts to provide a well-balanced budget. The loss of the emplayment in agriculture was prevented and it was put an end to the tax Aşar for the agricultural and economic development. Agriculture was supported indirectly by means of banking and credit systems. II