Markanın kullanılması zorunluluğu
The necessity of usage of the trademark
- Tez No: 640348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT SULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tez çalışmamda markanın kullanılması zorunluluğu konusu yasal mevzuat, doktrindeki görüşler ve mahkeme içtihatları çerçevesinde değerlendirilmiş, kullanılmayan markanın iptali ve hukuki sonuçları incelenmiştir. Markayı kullanma zorunluluğunun tez konusu olarak belirlenmesinin sebebi; 556 sayılı KHK döneminde Markanın Kullanılmamasının yaptırımının Anayasa Mahkemesi'nin 06.01.2017 tarihinde Resmi Gazete yayınlanan hükmü ile mülkiyet hakkının ihlali gerekçesiyle iptal edilmiş olmasına rağmen 10.01.2017 tarihinde yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu ile kullanılmayan markanın iptal edilmesi müessesesinin olmasıdır. Bir markanın kullanılması, marka sahibinin kendisi ya da izin verdiği üçüncü kişiler tarafından, amacına uygun, tescil edildiği mal ve hizmetler kapsamında ciddi bir biçimde kullanılmasıyla ortaya çıkabilir. Haklı sebep olmaksızın beş yıldır markanın kullanılmıyor olması ya da kullanımına ara verilmiş olması SMK kapsamında bir takım müeyyideleri beraberinde getirmektedir. Tez çalışmamın birinci bölümünde marka hukukunun tarihsel gelişimi, markanın fonksiyonları, marka hakkının özellikleri ve marka türlerine, ikinci bölümde markanın kullanılması kavramı, kullanma kavramının hukuki niteliği ve bu nitelikle ilgili doktrin ve içtihat birikimi, kullanma sayılan haller ve kabul edilen ilkelere, üçüncü ve son bölümünde ise kullanmamanın hukuki sonuçları konu başlığı altında iptal, kullanım kanıtı ve defi başlıkları ile markanın iptal edilmesi, iptalin sonuçları, Anayasa Mahkemesinin 556 sayılı KHK m.14 hükmünü iptal kararı ve bu kararın hukuki sonuçları ile güncel bir karar olan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin 2019/1765 E. 2019/4421 K. ve 14.06.2019 tarihli kararı, Sınai Mülkiyet Kanunu'nun markanın kullanılmasına ilişkin hükümleri, tecavüz ve hükümsüzlük davalarında defi konularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the necessity of usage of the trademark was discussed and evaluated within the legal framework, doctrine and jurisprudence. Besides the cancellation and legal consequences of the unused trademark were examined. The reason behind the choice of the subject of the thesis is the cancellation of the article on the sanction of the emergency decree (KHK) no. 557 by the Constitutional Court on the basis of right to property and subsequently, the enactment of the Industrial Property Law (SMK) which entered into the force on 10.01.2017. The use of a trademark may be seen as the use of the trademark by the owner of the trademark itself or by third parties which are permitted by the owner, within the scope of the goods and services for which it is registered, in accordance with its purpose. Uninterrupted non-usage or the suspension of the usage of the trademark for 5 years without any justified reason brings sanctions under the SMK. In the first part of my thesis, I gave information about the historical development of trademark law, the functions of the trademark, the characteristics of the trademark right and the types of trademarks. In the second part, I have included the concept of using the trademark, the legal quality of the concept of use and the accumulation of doctrine and judicial opinion related to this quality, the situations considered as use and the accepted principles. In the third and last part of the thesis, the cancellation of the trademark under the sanction regime of the non-usage, proof of usage and the cancellation of the trademark with the titles of refutation, the results of the cancellation, the decision of the Constitutional Court on cancellation of the provision of Article 14 of the emergency decree (KHK) no. 556 and as a current decision of the Court of Cassation 11th Civil Chamber's (Yargıtay 11. Hukuk Dairesi) decision dated 14.06.2019 and no. 2019/1765 E. 2019/4421 K. and the legal consequences of the decision and the usage of the Industrial Property Law related issues, assault and invalidity in the case of refutation issues have been elaborated.