Erzurum ili katı atık düzenli depolama sahasında sızıntı suyu yönetiminin incelenmesi
Investigation of leachate management in Erzurum province solid waste sanitary landfill
  1. Tez No: 640382
  2. Yazar: EMRAH SUSCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NURAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Katı atık yönetiminin en önemli bileşeni atıkların bertarafıdır. Düzenli depolama, katı atıkların bertarafında en yaygın uygulanan yöntemlerden biridir. Ancak depo sahalarında oluşan sızıntı suyu kontrol altına alınması gereken bir materyaldir. Sızıntı suyu kompleks ve tehlikeli bir yapıya sahip olup sızıntı suyundan kaynaklanabilecek olumsuz etkilerden çevrenin çok iyi korunması gerekmektedir. Bu nedenle depo sahalarında sızıntı suyu yönetimi son derece önemli bir konudur. Bu çalışmada, 2008 yılında işletmeye alınan Erzurum Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi (EKADDT) sızıntı suyu yönetiminin incelenmesi ve sızıntı suyu minimizasyonu için öneri yaklaşımlar hedeflenmiştir. Yöntem: EKADDT'nde belirli yıllara ait veriler dikkate alınarak; sızıntı suyu karakteristiği, sızıntı suyu arıtımında uygulanan ters osmoz prosesinin başarısı ve sahada yağmur suyu kontrolü üzerine incelemeler yapılmıştır. Bu incelemelerin haricinde, Su Dengesi Metodu ile sahadaki mevcut işletme şartları için ve aynı zamanda gelecek yıllarda oluşabilecek sızıntı suyu miktarları tahmin edilmiştir. Bulgular: Sızıntı suyu kirlilik parametrelerinin ters osmoz prosesi ile yüksek verimle giderildiği, deşarj standartlarını sağladığı görülmüş olup sahada sızıntı suyu azaltımına yönelik yağmur suyu kontrolünün yapıldığı tespit edilmiştir. Hem saha yönetimi hem de kentin katı atık yönetimi için birtakım senaryolar oluşturularak sızıntı suyu minimizasyonu ile ilgili olarak öneri yaklaşımlarda bulunulmuştur. Bu öneriler, oluşturulan yaklaşımlar için Su Dengesi Metodu ile sızıntı suyu tahmini hesaplarına dayanmaktadır. Sonuç: Düzenli depolama sahalarında sızıntı suyu yönetiminin son derece önemli olduğu ve uygulamada yapılabilecek değişikliklerle sızıntı suyu miktarının minimizasyonunun mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The most important component of solid waste management is waste disposal. Landfill is one of the most widely used methods of solid waste disposal. However, the leachate formed in the storage areas is a material that needs to be controlled. Leachate has a complex and dangerous structure and the environment must be protected very well from the negative effects that may arise from the leachate. Therefore, leachate management in landfill areas is an extremely important issue. In this study, it is aimed to examine the leachate management of Erzurum Solid Waste Sanitary Landfill (EKADDT), which was commissioned in 2008, and to make suggestions for the minimization of leachate. Method: Considering the data of certain years in EKADDT; Investigations have been made on the characteristics of leachate, the success of the reverse osmosis process applied in leachate treatment and rainwater control in the field. Apart from these investigation, the amount of leachate has been estimated for the operating conditions in the landfill as well as for the next years with the Water Balance Method. Findings: It was found that the leachate pollution parameters were removed with high efficiency by the reverse osmosis process, it met the discharge standards, and rainwater control was carried out in the field to reduce the leachate. A number of scenarios have been created for both the field management and the solid waste management of the city, and proposal approaches have been made regarding the minimization of leachate. These recommendations are based on the Water Balance Method and leachate estimation calculations for the established approaches. Results: It has been observed that leachate management in sanitary landfills is extremely important and it is possible to minimize the amount of leachate with changes that can be made in practice.