Investigation of landfill gas and Erzurum city methane electricity generation facility in solid waste landfill facilities
Katı atık düzenli depolama tesislerinde depo gazı ve Erzurum ili metan gazından elektrik üretimi tesisinin incelenmesi
- Tez No: 758350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KOCADAĞİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada depo gazı verileri (CH4(metan), H2S(hidrojen sülfür), O2(oksijen)) 365 günlük ölçüm ve elektrik üretim sonuçları belirlenip gerek saha içinde yapılabilecek farklı uygulamalarla gerekse Erzurum katı atık yönetim tesisinde uygulanabilecek farklı yaklaşımlarla depo gazının havaya karışım oranının azaltılması ve elektrik üretim verimi değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın materyalini 01/01/2020-01/01/2022 yılları arasında Erzurum ili katı atık düzenli depolama tesisinde atıkların depolanması sonucunda oluşan çöp gazı verileri ele alınmıştır. Çalışmada, Erzurum ili katı atık düzenli depolama tesisinden alınan veriler kapsamında yıl içerisinde günlük olarak ölçümü yapılan depo gazının aylık olarak tablolar halinde gösterilip ve Excel programı yardımıyla grafiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: 2020 ve 2021 yıllarına ait Erzurum ili katı atık düzenli depolama tesisinde atıkların depolanması sonucunda oluşan depo gazı içeriğinin depo sahası içerisine yağmur suyu, rüzgar girişi, kar suyu girişi engellenmesi ve mevsimler arası sıcaklık farkı gibi etmenler sonucunda metan gazı oranındaki değişimler ortaya konulmuştur. Sonuç: Bu yapılan çalışma ile 2020 ve 2021 yıllarına ait depo gazı değerleri karşılaştırıldığında; depo sahası üzerinin uygun şekilde kapatılması sonucunda depo sahası içerisine yağmur suyu, kar suyu ve rüzgar girişlerindeki azalma ile saha içerisinin sıcaklığının artması sağlanmıştır. Bu uygulamanın sonucunda metan gazında artış sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the aim was to determine the data for 365-days of measurement of landfill gas (CH4 (methane), H2S (hydrogen sulfide), O2 (oxygen)) and electricity generation results, and by both through various applications in depot area and different approaches one could take to the solid waste management facility of the province of Erzurum, reduce the proportions of landfill gas that are released into the air and evaluate electricity generation efficiency.. Method: The data of the landfill gas that was formed in the solid waste management facility of the province of Erzurum between the dates 01/01/2020-01/01/2022 was used in this study. In the context of this data, the statistics of landfill gas that was measured daily were represented graphically and compared monthly using Excel charts for this study. Findings: This study has shown the changes in the proportions of methane in the landfill gas that was formed in the solid waste management facility of the province of Erzurum as a result of factors such as the blocking of rain water, wind, and snow water to enter into depot area as well as interseasonal differences in temperature. Conclusion: When the data belonging to 2020 and 2021 landfill gas values are compared, it can be seen that, by decreasing the entrance of rain water and wind by covering the top of the depot area properly, the temperature in the depot area was increased. As a result, an increase in the methane gas was obtained.