Erzurum ili sürdürülebilir katı atık yönetimi için yaşam döngüsü değerlendirmesi
Life cycle assessment for sustainable solid waste management in Erzurum province
- Tez No: 921716
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nüfusun artması ve sosyol yaşam koşullarındaki değişim ile birlikte atık miktarı artmış ve katı atık yönetimi önemli bir çevresel konu haline gelmiştir. Katı atıklar, üreticisi tarafından atılmak istenen ve özellikle çevrenin korunması bakımından düzenli bir şekilde bertaraf edilmesi gereken katı maddeler olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada, katı atıkların çevreye zarar vermeden toplanması, taşınması, depolanması ve bertarafının sağlanması gerekmektedir. Katı atıklara yönelik bu uygulamaların çevreye zarar vermeyecek şekilde planlanması, çevresel etkilerin yönetilmesi açısından önem taşımaktadır. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD), ürünlerin veya sistemlerin yaşam döngüsü boyunca çevresel etkilerini ölçen bir yöntemdir. Beşikten mezara yaklaşımı ile çalışan YDD, hammadde temininden başlayarak; üretim, nakliye, tüketim ve atık oluşumu ile devam etmektedir. Ürün ve hizmetlerin yaşam döngüleri boyunca değerlendirilmesi, verilen kararların çevresel etkilerini değerlendirmeye imkân sağlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Erzururm ili katı atıkları için sürdürülebilir katı atık yönetim sisitemine imkan tanıyan bir YDD çerçevesi geliştirmektir. Böylece, katı atıktan kaynaklanan çevresel yükün analiz edilmesi ve bu yükü azaltmak için yapılması gerekenlerin belirlenmesini sağlayacak bir yol haritasının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Erzurum İli'nde meydana gelen katı atıklar için bir Katı Atık Yaşam Döngüsü Değerlendirme (KAYDD) analizi gerçekleştirilecektir. Belirlenen bu süreç için uygulaması gerçekleştirilecek olan KAYDD sistemi; süreçlerin tanımlanması, girdi ve çıktıların belirlenmesi ve etkilerin değerlendirilmesi aşamalarından meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Waste amount has increased and solid waste management has become an important environmental issue with the increase in population and the change in social living conditions. Solid wastes are defined as solid materials that are intended to be disposed of by the manufacturer and that must be disposed of regularly, especially in terms of environmental protection. In this point, it is necessary to ensure that solid wastes are collected, transported, stored and disposed without harming the environment. Planning these applications for solid wastes in a way that will not harm the environment is important in terms of managing environmental impacts. Life Cycle Assessment (LCA) is a method that measures the environmental impact of products or systems throughout their life cycle. Working with a cradle-to-grave approach, LCA starts from raw material supply and continues with production, transportation, consumption and waste generation. Evaluation of products and services throughout their life cycles provides an opportunity to evaluate the environmental impacts of the decisions. The aim of this study is to develop a LCA framework that enables a sustainable solid waste management system for Erzurum province. Thus, it is aimed to develop a road map that will analyze the environmental load caused by solid waste and determine what needs to be done to reduce this load. Therefore, a Solid Waste Life Cycle Assessment (SWLCA) analysis will be carried out for solid wastes generated in Erzurum province. The SWLCA system, which will be implemented for a determined process, consists of the stages of defining the processes, identifying inputs and outputs, and evaluating the effects