Doğu Karadeniz'de (Artvin) mezgit (Merlangius merlangus Euxinus Nordmann, 1840) avcılığında kullanılan dip paraketasında iğne seçiciliği
The selectivity of hook sizes in bottom longline used for whiting (Merlangius merlangus Euxinus Nordmann, 1840) in the Eastern Black Sea (Artvin)
- Tez No: 640396
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Artvin'in kıyı bölgelerinde mezgit avcılığında, 11, 12, 13 ve 14 mm ağız açıklığına sahip iğnelerden oluşan dip paraketası kullanılarak iğnelerin seçicilik parametreleri tahmin edilmiştir. Dip paraketası ile yapılan avcılık sonucunda 4 farklı balık türünden toplam 552 adet balık yakalanmıştır. Avcılık operasyonları sonucunda, 502 (%90,94) mezgit (Merlangius merlangus euxinus), 28 (%5,07) vatoz (Raja clavata), 13 (% 2,36) kaya balığı (Gobius spp.) ve 9 (%1,63) istavrit (Trachurus mediterraneus) yakalanmıştır. Avlanan mezgit bireylerinin boyları 10,6-20,0 cm ve ağırlıkları ise 10,0-50,00 g arasında değişim göstermiştir. Mezgit için paraketayı oluşturan 4 farklı büyüklükteki iğnelerin SELECT metodunda 5 farklı model (Bi-Modal, Gamma, Log-Normal, Normal-Location ve Normal-Scale) kullanılarak seçicilik eğrileri çizilmiş ve seçicilik parametreleri hesaplanmıştır. Farklı iğne ağız açıklıkları ile avlanan mezgitin boy frekans dağılımları kullanılarak uygulanan SELECT metodu sonuçlarına göre 65,62 ile en düşük sapma değeri ve 28 serbestlik derecesine sahip olan Bi-modal modelin en uygun model olduğu belirlenmiştir. Bi-modal modele göre 11, 12, 13 ve 14 mm ağız açıklıklarına sahip iğneler için optimum seçicilik boyları ise sırasıyla; 12,40, 13,53, 14,66 ve 15,78 cm olarak tahmin edilmiştir. Çalışmada kullanılan 14 mm ağız açıklığına sahip iğne ile yakalanan tüm bireylerin tür için belirlenen asgari avlanabilir boyun (13 cm) üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte 11, 12, 13 mm ağız açıklığına sahip iğnelerle yakalanan asgari avlanabilir boyun altındaki bireylerin oranları ise sırasıyla, %32,09, %6,98 ve %0,68 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the selectivity parameters of the hooks in bottom longline consisting of 11, 12, 13 and 14 mm mouth openings, which were used for fishing of whiting in the coastal areas of Artvin, were estimated. As a result of fishing with bottom longline, a total of 552 fishes of 4 different fish species were caught. At the end of the fishing operations, 502 (90.94%) whiting (Merlangius merlangus euxinus), 28 (5.07%) stingray (Raja clavata), 13 (2.36%) rockfish (Gobius spp.) and 9 (1.63%) horse mackarel (Trachurus mediterraneus) were caught. The length of whiting individuals caught varied between 10.6-20.0 cm and their weight between 10.0-50.00 g. Selectivity curves were drawn and the selectivity parameters were estimated by using 5 different models (Bi-Modal, Gamma, Log-Normal, Normal-Location and Normal-Scale) in the SELECT method of 4 different-sized hooks constituting the longline for whiting. According to the results of the SELECT method, which was applied using the length-frequency distributions of whiting that were caught by different hook mouth openings, the Bi-modal model with the lowest deviation value of 65.62 and 28 degrees of freedom was determined as the most suitable model. According to the Bi-modal model, the optimum selectivity lengths of hooks for 11, 12, 13 and 14 mm mouth openings were estimated as 12.40, 13.53, 14.66 and 15.78 cm, respectively. It was determined that all individuals caught by 14 mm mouth opening hook used in the study were above the minimum landing size (13 cm) which was specified for this species. However, the proportion of individuals below the minimum landing size caught by hooks with mouth openings of 11, 12, 13 mm were determined as 32.09%, 6.98% and 0.68%, respectively.