Fikir ve sanat eserleri üzerindeki haklara tecavüzün ref'i davası
The action for removal of copyright infringement to intellectual and artistic works
  1. Tez No: 640407
  2. Yazar: TAMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türk hukuk literatürü incelendiğinde, fikri hukuk bağlamında tecavüz kavramı ve tecavüzün niteliğiyle birlikte, mali ve manevi haklara tecavüze karşı bir koruma sağlayan tecavüzün ref'i davasını ele alan çalışmalar az sayıda bulunmaktadır. Çalışmamızın genel muhtevasını FSEK m. 66-68 hükümleri arasında düzenlenen tecavüzün ref'i davası teşkil edip, tecavüzün men'i davası (FSEK m. 69) ve tazminat davasına (FSEK m. 70) yer yer değinilse de, söz konusu bu hukuk davaları kapsam dışı tutulmuştur. Bu bağlamda, genel olarak eser kavramı, eser sahipliği, eser sahibinin hakları incelenmiş (birinci bölüm), fikri hukuk bağlamında tecavüz kavramı ve tecavüzün hukuki niteliği ortaya konulmuş, FSEK sistematiğine uygun olarak manevi ve mali haklara tecavüz halleri ile tecavüzü ortadan kaldıran haller yargı kararları ve öğretideki görüşler çerçevesinde irdelenmiş (ikinci bölüm), son olarak da tecavüzün ref'i davası incelenerek, tecavüzün ref'i davasının açılma koşulları, davanın tarafları, görevli ve yetkili mahkeme ile zamanaşımı konularına değinilmiş; tecavüzün ref'i davası kapsamında ileri sürülebilen talepler, özellikle üç kat bedel talebi tüm yönleriyle ve rekabet hukuku ile mukayeseli olarak ele alınmıştır (üçüncü bölüm).
Özet (Çeviri)
When Turkish Legal literaturere searched, it is seen that there are slightly few studies devoted to the notion and quality of copyright infringement in the context of intellectual rights and the action for removal of copyright infringement which ensures protection against the infringement of economic and moral rights. In order to fill this deficiency, the issue of this study is about the action for removal of copyright infringement. This study analyzes the action for removal of copyright infringement enacted in FSEK article 66 -68. Although the action for prohibition of infringement (FSEK Article 69) and the action for damages (FSEK Article 70) are mentioned briefly, the seactions are out of scope. In this regard the notion of work, authorship and the rights of author are analyzed (chapter one), the notion of copyright infringement and the legal characteristics of copyright infringement are set forth in the context of intellectual rights. The conditions for infringement of moral and economic rights and the conditions removing infringement are studied in the frame of judicial and doctrinal decisions in accordance with FSEK (chapter two), finally the action for removal of copyright infringement is analyzed conceptually, the conditions of bringing action for removal of copyright infringement, parties of action, component court, and lapse of time issues are handled; demands that can be asserted in the context of action for removal of copyright infringement and treble damages are handled in all parts and comparative with competition law (chapter three).