İslam iktisadı açısından tasarruf finansının tahlili
Analysis of savings finance in terms of Islamic economics
- Tez No: 640413
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP CİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızın amacı Tasarruf Finans sistem ve uygulamalarının İslâm iktisadı ve hukuku açısından uygun olup olmadığını tespit etmektir. Çağlar boyunca insanlar çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kendi öz kaynakları dışında da finansal kaynak-lara ihtiyaç duymuştur. Günümüzde de bu durum değişmemiştir. İnsanlar ev, araba gibi ihtiyaçlarını ya konvansiyonel yöntemlerle ya da faizsiz yöntemlerle karşılaya-bilmektedirler. Tasarruf finansman şirketleri de faiz ve vade farkı gibi maliyetlere katlanılmadan ev, araba gibi emtiaların satın alınabilmesini sağlamaktadırlar. Tezi-mizin araştırdığı sorular bağlamında iki temel hipotezi bulunmaktadır: 1. Tasarruf Finans sisteminin mevcut haliyle, İslâm hukuku açısından birtakım hata, kusur ve aksaklıkları bulunmaktadır. 2. Sektörün sağlıklı bir temele oturtulması ve bir İslâmî finans yöntemi olarak ortaya konması açısından İslâm hukuku doktrinleri temel alınarak işleyiş ve sözleş-meleri düzenlenmelidir. Söz konusu araştırma, zikredilen iki hipoteze de tatmin edici cevap verecektir. Zira tasarruf finans, kökleri itibari ile oldukça eski olsa da kurumsallık ve yaygınlık ka-zanmaya başlaması oldukça yeni sayılır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the suitability of Savings Finance systems and practices in terms of Islamic economy and law. Throughout the ages, people needed financial resources other than their own resources to meet their various needs. To-day, this situation has not changed. People can meet their needs such as houses and cars either by conventional methods or by interest-free methods. Savings finance companies also ensure that commodities such as homes and cars can be purchased without the costs such as interest and interest. There are two basic hypotheses in the context of the questions investigated by our thesis:: 1. In the current form of the Savings Finance system, there are major and minor er-rors, defects and setbacks in terms of Islamic law. 2. In order to put the sector on a healthy ground and to present it as an Islamic fi-nance argument, its processes and conventions should be regulated on the basis of Islamic Law doctrines. Our study will respond satisfactoryly to both of our hypotheses. Because although savings finance is quite old in its roots, it is quite new that it starts to gain institutio-nalism and gain prevalence.