Ana hatları ile Türk Hukuk Devrimi ve cumhuriyet sonrası benimseme ve kanunlaştırma çalışmaları
Outlines of the Turkish Law Revolution and reception and codification efforts in post-republic period
- Tez No: 64042
 - Danışmanlar: PROF. DR. EROL CİHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ABSTRAKT ANA HATLARI ÎLE TÜRK HUKUK DEVRİMİ VE CUMHURİYET SONRASI BENİMSEME VE KANUNLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI 1920'li yıllarda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruculan Türk halkım çağdaşlaştırmak için bir devrim hareketi başlattılar. Bu gMşimin yansımalarmdan birisi de hukuk alanında oldu. Bu dönemde Kara Avrupası Hukuk Sistemi örnek alınarak hukukun hemen her dalında, özellikle de medeni hukuk alanında kanunlaştırmalar yapıldı. Bkbirini bütünleyen kanunlaştırma çalışmaları genellikle benimseme esasma dayandırıldı. Bu tez çalışmasında, tarihsel gelişim süreci içinde Türk Hukuk Devriminin nedenleri ve doğrultusu mcelenmiştir. Hukuk devriminin kimliği irdelenirken ulusal egemenlik, laiklik gibi kavramlarla hukuk arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu coşmalar açısından Atatürk'ün hukuk üzerine görüşleri rehber kabul edilmiş ve eski-yem karşılaştamasma oldukça sık başvurulmuştur. i T &zin ikinci bölümünde, genel olarak kanunlaştırma ve benimseme kaStfarniarl İncelendikten başka, Türkiye'de cumhuriyet öncesi ve sonrası kanunlaştırma ve benimseme çahşmalanmn değerlendirilmesi yapılmıştır. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KORULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OUTLINES OF THE TURKISH LAW REVOLUTION & RECEPTION AND CODIFICATION EFFORTS IN POST-REPUBLIC PERIOD In 1920s, a revolutionary movement was held by the institutions of the Turkish Republic to make the Turkish people contemporaneous. One of the reflections of this attempt is the Law Revolution. In this period, many laws were made in almost all branches of the law especially in Civil Law, taking as a guide of the Law System of the Central Europe. Laws complete to each other, in general and they depend on reception principle. In this thesis, the reasons and the direction of the Law Revolution is investigated paying attention to their historical progressions. From one side, the identification of the Law Revolution is examined but from other side relations with some concepts like national sovereignty, secularism and the law are evaluated. During this works, Atatürk's opinions on the law are choosen as the guide former and new comparisions are made very freguently. In the second part of the thesis, codification and reception concepts are examined in general as well as the evalution of codification and reception efforts in Turkey both pre-republic and post-republic phases.