Üniversite gençliğinin intihara bakışı
College student' perfections of suicide
- Tez No: 640430
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İntihar oranları gittikçe yükselen bir grafik çizmektedir. Özellikle genç nüfusta gerçekleşen bu artış dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin intihar olgusunu şekillendirmesinde etkili olan tutumların anlamlandırılmasıdır. İntihar düşüncesinin ortaya çıkmasında 'psikolojik ve sosyo- kültürel etmenler rol almaktadır' temel sorusu çalışmanın dinamiğini oluşturmaktadır. İntihar davranışı birçok disiplinin ortak konusudur. İntihar öznel bir karar ve tavır olmakla birlikte toplumu da yakından ilgilendiren bir durumdur. Bu bağlamda araştırma diğer disiplinlerin yaklaşımları da incelenerek geniş perspektiften yürütülmüştür. Araştırma İstanbul'da üniversite eğitimi görmekte olan farklı bölüm ve sınıflardan 200 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Anket formu, farklı intihar ölçeklerinden ve literatürde yapılmış olan araştırmalarda kullanılan sorulardan derlenerek, yeni form oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin analizinde, frekans, yüzdelik, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin intihara bakışını belirleten unsurlar toplumsal değerlerle paralel olarak ortaya çıkmaktadır. İntihar olasılığının ise ekonomi tarafından önemli oranda belirlenirken dini yasaklar ve gelecek beklentileri intihar düşüncesini engelleyici boyutta dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, yaşam şartlarındaki olumsuz değişmeler bireylerin intihar düşüncesini arttırırken, yasak ve değerler bu düşünceyi bastırmakta ve intihar davranışını engellemektedir.
Özet (Çeviri)
Suicide rates show an increasing trend. This increase is particularly noteworthy in the young population. The aim of this study is to make sense of attitudes that are effective in shaping the phenomenon of suicide in university students. Psychological and socio-cultural factors play a role in the formation of suicidal thouht, the main question is the dynamics of the research. Suicidal behavior is the common subject of many disciplines. Suicide is a subjective decision and attitude but it is also a situation of close interest in society. In this context, the research was examined in the approaches of the other disciplines and carried out from a broad perspective. The research was conducted with 200 students from different departments and classes studying at the university in İstanbul. The questionnaire was compiled from different suicide scales and questions used in the literature and a new form was created. Frequency, percentage, mean and Standard deviation were used in the analysis of research data. As a result of the research, students' suicidal thoughts are in line with social values, while the probability of suicide is expected significantly by the economy, religious prohibitions and future expectations attract notice in a way that inhibits the thought of suicide. Consequently, negative changes in living conditions increase the suicidal thinking of individuals, while prohibitions and values suppress and hinder this idea.