The role of soft power in Qatar's foreign policy
Katar'ın dış politikasında yumuşak gücün rolü
- Tez No: 640440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLUDIN IBISH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez, Katar'ın dış politikasında yumuşak gücün rolüne odaklanmaktır -ki Katar bu sayede yumuşak gücün uygulanmasında model bir ülke olmanın yanısıra bir başarı hikayesi de yazmıştır. Katar'ın dış politikasını analiz etmek bir gereksinimdir. Çünkü çok az ülke bu bağlamda bu kadar dikkat çekici bir başarı göstermiştir. Kuramsal olarak, çalışma sert güç ve ekonomik güç gibi ana güç türleriyle yumuşak güç gibi türev güçlerin olduğunu iddia etmektedir. Diğer yandan, devletlerin büyüklüğü için ölçünün nüfus veya toprakların büyüklüğü değil devletlerin gücü olduğunu öne sürmektedir. Son olarak, uluslararası ilişkiler teorilerinin Qatar'ın politikalarını izah edemediğini iddia etmektedir. Çalışma ayrıca 'birleştirilmiş güç' ve 'kiralık güç' kavramlarını literatüre kazandırmayı amaçlamaktadır. Katar bağlamında, tez için yapılan araştırmalara dayanarak, bu çalışma Katar'ın dış politika, dış yatırımlar, insani yardım ve El Cezire medya grubu gibi yumuşak güç araçları sayesinde orta büyüklükte bir devlet olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca, FIFA 2020 Dünya Kupası turnuvasına ev sahipliği yapmak imajını önemli derecede artıracaktır. Katar'ın münhasırlığı şudur ki; ülke, yumuşak gücünü sertleştirerek egemenliğini güvenceye almak, bölgedeki rakipleriyle çekişmek ve etkili bir uluslararası oyuncu olmayı başarabilmektedir. Çalışma kapsam olarak 1995 ile 2020 yılları arasındaki dönemle sınırlıdır. Yöntemsel olarak nitel ve nicel araştırma türleri kullanılmış olup, konuyla ilgili makale, kitap, haber, rapor ve devlet dökümanlarına bakılmasının yanısıra, Doha'da bürokrat, gazeteci, akademisyen ve yabancı işçilerle röportajlar yapılmıştır. Bu çalışma Katar'ı inceleyerek aynı zamanda güç, devletler ve uluslararası ilişkiler teorileriyle ilgili literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the role of soft power in Qatar's foreign policy, which has transformed it into a model country and has made the country become a success story in terms of exertion of soft power. Analyzing Qatar's soft power is a necessity as only few countries have shown such conspicuous accomplishment. Theoretically, the study argues that there are primary powers, such as hard power and economic power, and derivative powers, such as soft power. In addition, it contends that power, rather than size, matters in defining whether a state is small, middle, or large. Finally, it claims that international relations theories fail to explain Qatar's policies. The study also tries to introduce 'combined power' and 'hired power' to the literature. Regarding Qatar, based on the research laid down in the manuscript, this study concludes that Qatar has become a middle power through its soft power tools, such as foreign policy, foreign investment, foreign aid, and Al Jazeera media network. Besides, hosting Fifa 2022 World Cup will sharply boost its image. The distinction of Qatar is that it hardens its soft power for its ends, such as ensuring its sovereignty, contending with its regional rivals, and becoming an influential international player. In terms of scope, the study limits its analysis to the period between 1995 and 2020. Concerning methodology, both quantitive and qualitative researches were used in completing the dissertation. In aaddition to articles, books, reports, news, and state documents that were reviewed throughout the study, special interviews were also conducted with Qatari officials, academicians, journalists, and expatriates in Doha. This study is expected to contribute to the existing literature regarding power, states, and international theories by elucidating the case of Qatar.