Qatar's foreign policy toward the conflict in Yemen (2011-2021)
Katar'ın Yemen'deki çatışmaya yönelik dış politikası (2011-2021)
  1. Tez No: 936222
  2. Yazar: BANDAR ABDO AHMED DABWAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİ ZATARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Şubat 2011 devriminden bu yana Yemen, siyasi krizin karmaşıklığına katkıda bulunan önemli olaylara tanıklık etti. Husiler, 21 Eylül 2014 tarihinde meşru hükümete karşı bir darbe gerçekleştirerek farklı gündemlere sahip bölgesel bir askeri müdahaleye yol açtı. Sonuç olarak, Yemen'deki çatışma ulusal bir mesele ötesine evrilerek bölgesel ve uluslararası önem kazandı. Bölgedeki ve dünyadaki barış ve güvenlik üzerindeki etkisi nedeniyle büyük bir öneme sahip bir konu haline geldi. Bu dönem boyunca Katar, Yemen meselelerinde etkili olan ülkeler arasında yer alarak Yemen'de anayasal meşruiyeti yeniden tesis etmek için askeri koalisyon ülkelerinin bir üyesi oldu. Katılımı daha sonra sona erdirilmiş olsa da, rolü belirleyici kalmıştır. Bu tez, Katar'ın Yemen'deki çatışma konusundaki dış politikasını (2011-2021) tarihsel bir bakış açısıyla değerlendirir ve belirtilen dönem boyunca Katar'ın katılımının siyasi, askeri, ekonomik ve insani boyutlarını izlemektedir. Ayrıca, bu tez, Joseph Nye'ın yumuşak güç kavramı lensiyle Katar'ın dış politikasını analiz etmektedir. Yöntem açısından, bu tez tarihî, açıklayıcı ve analitik yaklaşımları kullanır. Araştırma sırasında incelenen makaleler, kitaplar, raporlar, haberler ve resmi açıklamaların yanı sıra, Katar politikasının Yemen'e karşı gösterdiği değişimleri vurgulamanın yanı sıra, bu politikanın Yemen sahnesini ne kadar etkilediğini de ortaya koymaktadır. Katar, yumuşak gücüne ve aktif diplomasisine dayanarak boyutundan daha büyük bir rol oynar ve bölgesel güçlerle rekabet içinde kendini konumlandırıp etkisini şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the February 2011 revolution, Yemen has witnessed important events that have contributed to the complexity of the political crisis. The Houthi group carried out a coup against the legitimate government on September 21, 2014, which led to a regional military intervention with different agendas. As a result, the conflict in Yemen evolved beyond a national issue, gaining regional and international significance. It has become an issue of great importance because of its impact on peace and security in the region and the world. Throughout the period, Qatar was among the influential countries in Yemeni affairs, being a member of the military coalition countries that intervened to restore constitutional legitimacy in Yemen. Its participation was later terminated; however, its role remained pivotal. The current thesis evaluates Qatar's foreign policy towards the conflict in Yemen (2011–2021) via a historical lens, tracing the political, military, economic, and humanitarian dimensions of Qatar's engagement over the aforementioned period. Also, this thesis analyzes Qatar's foreign policy through a soft power concept lens by Joseph Nye. Regarding methodology, this thesis uses historical, descriptive, and analytical approaches. In addition to articles, books, reports, news, and official statements that were reviewed throughout the research. In addition to highlighting the shifts witnessed by the Qatari policy towards Yemen and to what extent this policy has affected the Yemeni scene, Qatar plays a role in the region larger than its size, relying on its soft power and active diplomacy, as it has positioned itself in a competition with other regional powers, which has shaped its influence.