Yetişkinlere yönelik Kur'ân kurslarında Kurân-ı Kerîm öğretim yöntemleri ve okuma problemleri (İstanbul/Kartal örneği)
Qur'an-i Kerîm teaching methods and reading problems in the courses for adults (Istanbul/Kartal example)
- Tez No: 640447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırmanın amacı, yetişkinlere yönelik Kur'ân kurslarında Kur'ân-ı Kerîm öğretim yöntemleri ve okuma problemlerini İstanbul/Kartal örneği bağlamında incelemektir. Bu amaca yönelik çalışmada nitel yöntem tercih edilerek veriler görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul il merkezinde yer alan Kur'ân kurslarındaki öğretici ve öğrenciler oluştururken örneklem grubunu Kartal'da yer alan Kur'ân kursu öğretici ve öğrencileri oluşturmaktadır. Görüşme tekniğiyle 50 öğretici ve 100 öğrenci ile yapılan görüşmeler sonunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle yorumlanmıştır. Katılımcılar tarafından verilen cevaplar belli temalara ayrılmış ve bu temaları tekrarlayan öğretici ve öğrencilerin frekans değerleri ve yüzdelik oranları hesaplanarak tablolar halinde yansıtılmıştır. Tablolarda yer verilen frekans değeri ve yüzdelik oranlarına göre açıklamalar yapılmış ve bu açıklamaları destekleyen katılımcı görüşleri doğrudan aktarılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda öğreticilerin yetişkinlere yönelik Kur'ân öğretimiyle ilgili ortaya koydukları problemin asıl kaynağının öğreticilerin mesleki bilgi ve donanım eksikliği olduğu anlaşılmıştır. Öğrencilerin yaşadıkları problemlerle ilgili olarak da öğrenci seviyelerine uygun eğitim verilmediği, özel yöntem ve tekniklerden yararlanılmadığı, materyal kullanımına özen gösterilmediği, ders amaç ve kazanımlarına uygun ölçme-değerlendirme yapılmadığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the teaching methods of Qur'an and reading problems in the Quran courses for adults in the context of Istanbul / Kartal Example. The qualitative method was preferred in the study for this purpose and the data were collected by interview technique. The universe of the research is the teachers and students in the Qur'an courses in the city center of Istanbul, while the sample group consists of the Qur'an courses and students in Kartal, the district of Istanbul. The data obtained at the end of the interviews with 50 teachers and 100 students with the interview technique were interpreted by the content analysis method. The answers given by the participants were divided into certain themes and the frequency values and percentage ratios of the teachers and students repeating these themes were calculated and reflected in tables. Explanations were made according to the frequency value and percentage ratios in the tables, and the opinions of the participants supporting these explanations were conveyed directly. As a result of the research, it has been understood that the main source of the problem that the teachers pose regarding the teaching of the Qur'an for adults is the lack of professional knowledge and equipment of the teachers. Conclusions have been reached that the students are not trained in accordance with the student levels, the special methods and techniques are not used, the use of materials is not paid, and the assessment and evaluation are not made in accordance with the course objectives and achievements.