Kur'an kurslarında yetişkinlere yönelik manevi destek hizmetleri
Spiritual support services for adults at Quran courses
  1. Tez No: 581526
  2. Yazar: FATMA GÜLDEN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dini doğru bir şekilde öğrenip yaşama, hayatı anlamlandırma ve manevi değerlerin kazanımına yönelik dinin özüne uygun eğitim öğretimiyle Kur'an kursları yetişkin kadınların doğru ve sağlam bilgi ihtiyacını gideren, öğrencilerin verimlilik ve performanslarını artırabilecekleri düşünce ve davranışlar kazanmalarını sağlayan yaygın bir din eğitimi kurumudur. Bu minvalde Kur'an kurslarının manevi destek hizmetlerinde üstlendiği rollerin neler olduğu konusunun araştırıldığı bu çalışmada; Cumhurbaşkanlığına bağlı bir kamu kuruluşu olan, Diyanet İşleri Başkanlığı yönetimi altında faaliyet gösteren Kur'an kurslarının yetişkin kadınların bireysel, aile ve toplumsal hayatını kapsayacak din eğitim ve öğretimi manevi destek hizmetleri bağlamında izah edilmeye çalışıldı. İstanbul ili Kayışdağı Merkez Camii Kur'an Kursu, Mimar Sinan Camii Kur'an Kursunu içerecek şekilde yetişkin kadınlarla yapılan mülakat araştırmasında yetişkin kadın öğrencilerin Kur'an kursu aracılığıyla manevi ihtiyaçlarını karşılayabildikleri sonucuna varılmıştır. Kur'an kurslarının yetişkin kadın öğrencilere sağladığı eğitim-öğretim ve mekansal birliktelik sayesinde onların dini, psikolojik ve sosyal problemlerinin çözümünde anlamlı katkılar sunabileceği Kur'an kursu öğreticileri ve yetişkin kadın öğrencilerle yapılan mülakatın sonucunda görülmüştür. Bu anlamda Kur'an kursları daha fonksiyonel hale getirilerek doğasında barındırdığı manevi destek hizmetlerine de ciddi katkılar sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Quran Courses by their education system, which is appropriate to the essence of religion, focus on teaching and living the religion correctly, giving meaning to life and acquiring spiritual values. Quran Courses which are institutions for teaching religion in the field of non- formal education satisfy the need of adult women for right and appropriate religious knowledge. They also help the students to acquire the ideas and behaviors that increase their productivity and performance. This study explores the roles of Quran Courses in the field of spiritual support services. Also, it clarifies the religious education in Quran Courses, which operate under the management of Presidency of Religious Affairs which is a public establishment related to the Presidency of the Republic of Turkey, that encompasses the life of adult women and their role in family and society in the context of spiritual support services. After conducting research interviews with adult women attending a Quran Course in Kayışdağı Central Mosque and a Quran Course in Mimar Sinan Mosque at the city of Istanbul, it was concluded that adult women students had satisfied there spiritual needs by attending these courses. It was clear from the interviews with the instructors and adult women students in the Quran Courses that Quran Courses had contributed to solving the students' religious, psychological and social problems by the education system applied in these establishments and gathering students in one place. In this sense, functionlizing Quran Courses more would have big effects on spiritual support services which are part and parcel of these establishments.