Örgütsel sinizm algısının üretkenlik karşıtı iş davranışları ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi: Bir kamu örneği
The effect of the perception of organizational cinism on counterproductive work behavior and the intend to leave: A public business example
  1. Tez No: 640453
  2. Yazar: KADER KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın amacı, örgütsel sinizm algısının üretkenlik karşıtı iş davranışları ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırma kapsamındaki veriler nicel yöntemler kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın uygulama da gerçekleştirilmesi için anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, kamu sektöründe çalışan 304 kişi üzerinde uygulanmıştır. Anketler, elektronik ortamda basit olasılıklı örnekleme türü olarak kullanılan kolayda örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Anket analizleri, AMOS 23 ve SPSS 23 paket programları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Verileri analiz edebilmek için“Betimleyici İstatistikler”,“Doğrulayıcı Faktör Analizi”ve“Yapısal Eşitlik Modeli”kullanılmıştır. Analiz sonucunda ulaşılan bulgulara göre; araştırmaya katılım sağlayan bireylerin örgütsel sinizm algılarının üretkenlik karşıtı iş davranışı ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve pozitif ilişkilerin var olduğunu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the effect of organizational cynicism perceptions on counter productive work behaviors and intentions of leaving the job and reveal the relationship between these two variables.The data in the study were obtained by using quantitative methods. Survey method was used to conduct the research in practice. The survey was carried out on 304 people working in the public sector. The surveys were conducted by easy sampling method as simple probability sampling type in electronic environment. The survey was analised by using AMOS 23 and SPSS 23 softwares“Descriptive Statistics”,“Confirmatory Factor Analysis”and“Structural Equation Model”were used to analyze the data. According to the result of the analysis; it has been determined that there is a significant and positive relationship between the organizational cynicism perceptions and their counterproductive work behaviors and their intentions of leaving the jobs for the individuals who participated in the research.