Integration of fan fiction into drama pedagogy in english as a foreign language education
Hayran kurgusunun yabancı dil olarak ingilizce eğitiminde drama pedagojisine entegrasyonu
- Tez No: 939055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, hayran kurgusu ve kuklanın üniversite düzeyindeki bir drama dersine entegrasyonunun, özellikle de resmi eğitim ortamlarındaki öğrenme çıktılarına yönelik dönüştürücü etkilerini incelemektedir. Araştırmanın katılımcılarını, 2023–2024 Bahar döneminde“İngilizce Öğretiminde Drama”adlı seçmeli dersi alan, çoğunluğu 20-21 yaşlarında olan 32 ikinci sınıf İngilizce Öğretmenliği (ELT) öğrencisi (18 kadın, 14 erkek) oluşturmaktadır. Çalışma öncesinde gerekli etik prosedürler yerine getirilmiş ve ilgili izinler alınmıştır. Veri toplama sürecinde öncesi-sonrası anketler, bireysel ve grup yansıtıcı raporlar, bireysel görüşmeler ve odak grup görüşmesi kullanılmıştır. Hayran kurgu etkinliklerinin derse entegrasyonu için Solmaz (baskıda) tarafından önerilen“Fictional Linguistic Landscapes in Language Teaching and Learning”(FLLinL2TL) adlı pedagojik çerçeve takip edilmiştir. Bu dört aşamalı yapı (Durumsal Uygulama, Yönlendirilmiş Keşif, Yaratım ve Dönüştürülmüş Uygulama), öğrencilere çeşitli drama tekniklerini öğretirken, hayran kurguyu da dil pratiği için yaratıcı bir araç olarak tanıtmaktadır. Katılımcılar, önceden belirlenmiş Harry Potter kaynağını kullanarak fikir üretme, senaryo yazma, kukla yapımı ve video kaydı yoluyla performans sergileme süreçlerine katılmıştır. Ardından, bu süreçle ilgili görüşlerini yansıtıcı raporlar, anketlerin açık uçlu soruları ve mülakatlar aracılığıyla paylaşmışlardır. Nicel veriler Excel tablolarına aktarılmış, nitel veriler ise dijital bir araç kullanılarak yazıya dökülmüş ve çeviri uygulamalarıyla doğrulandıktan sonra Creswell (2015) doğrultusunda içerik analizi yöntemine tabi tutulmuştur. Öğrencilerin ürettiği eserler (senaryolar, kuklalar, performans videoları) ve nitel geribildirimlerin analizi sonucunda beş temel tema ortaya çıkmıştır:“Beklentilerin Karşılanması,”“Dil Gelişimi,”“Çok Modlu Etkileşim Yoluyla Öğrenci Gelişimi,”“Hayran Kurgusunun Pedagojik Bir Araç Olarak Algılanması”ve“Zorluklar, Eleştiriler ve Öneriler.”Bulgular, hayran kurgu entegrasyonunun çoğu katılımcıda eğlenceli ve ilgi çekici bir format olarak beklentilerini karşıladığını ve yazma, konuşma, kelime dağarcığı, yaratıcılık, ekip çalışması ve öz güven konularında ilerlemeler kaydettiğini göstermektedir. Deneyimsizlik, lojistik sorunlar ve grup dinamikleriyle ilgili zorluklara rağmen, katılımcılar dış yardım, yapay zekâ araçları, demokratik oylama ve eğitmen geribildirimi gibi stratejilerle bu sorunları aşmıştır. Gelecekteki uygulamalara yönelik öneriler arasında farklı kurgu evrenlerinin keşfi, proje sürelerinin uzatılması, senaryo yazımı gibi konularda profesyonel desteğe başvurulması ve yöntemin farklı yaş grupları ile müfredat alanlarına uyarlanması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of integrating fan fiction and puppetry into a university-level drama course, with particular emphasis on their transformative impact on learning outcomes within formal educational settings. The participants comprised 32 second-year English Language Teaching (ELT) students (18 female, 14 male), primarily between 20 and 21 years of age, who were enrolled in the elective course“Drama in ELT”during the 2023–2024 spring semester. All ethical protocols were observed, and requisite permissions were secured prior to the research. Data collection procedures included pre- and post-surveys, individual and group reflection papers, individual interviews, and a focus group discussion. To implement fan fiction in the course, the pedagogical framework“Fictional Linguistic Landscapes in Language Teaching and Learning”(FLLinL2TL), proposed by Solmaz (in press), was adopted. The four-stage structure (i.e., Situated Practice, Guided Exploration, Creation, Transformed Practice) guided learners through various drama techniques and introduced them to fan fiction as a creative avenue for language practice. Students engaged with the preselected source material, Harry Potter, by brainstorming ideas, writing scripts, creating puppets, and producing video-recorded performances. Subsequently, they shared their insights regarding this process via reflection papers, open-ended survey responses, and interviews. Quantitative survey data were compiled into Excel tables, while qualitative recordings were transcribed using a digital tool and validated through translation applications before undergoing content analysis (Creswell, 2015). The resulting analyses of both the student-produced artifacts (scripts, puppets, performance videos) and qualitative reflections led to five overarching themes:“Meeting the Expectations,”“Language Development,”“Learner Development through Multimodal Engagement,”“Perceptions of Fan Fiction as a Pedagogical Tool,”and“Challenges, Critiques, and Recommendations.”These findings indicate that incorporating fan fiction into drama instruction not only met most participants' expectations through its entertaining and engaging format, but also promoted advancements in writing, speaking, vocabulary, creativity, teamwork, and self-confidence. Despite challenges related to inexperience, logistical factors, and group dynamics, participants resolved them using strategies such as external assistance, artificial intelligence tools, democratic voting, and instructor feedback. Recommendations for future applications include exploring diverse fictional universes, extending project timelines, seeking professional support (e.g., scriptwriters), and adapting the method for various age groups and curricular areas.