5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında sosyal çalışma görevlilerinin sosyal hizmet algılarının değerlendirilmesi (istanbul örneği)
The evaluation of social work perceptions of social workers in The Scope Of Child Protection Law No. 5395 (Istanbul Case)
  1. Tez No: 640521
  2. Yazar: MENGÜ GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal çalışma görevlilerinin 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu'na dayalı olarak kararlarını alırken mesleki yeterlilikleri değerlendirilerek ve Çocuk Koruma Kanunu hakkındaki görüşleri alınarak literatüre ve uygulama alanına katkı sağlamaktır. Veri toplama grubu, İstanbul ilindeki Sosyal Hizmet Merkezleri'nde sosyal çalışma görevlisi olarak görev yapan ve tam sayım örneklem seçimi yöntemiyle seçilen 250 kişidir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya; 191'i (%78,9) kadın, 51'i (%21,1) erkek olduğu ve 8'i (%3,2) ise bu soruyu boş bırakan 250 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılanların sadece % (53,2)'sinin geçerli olduğu analizde katılımcıların 23-42 yaş aralığında olduğu görülmektedir. İstanbul'un farklı ilçelerinde sosyal çalışma görevlisi olarak çalışan katılımcıların % (42,8)'sinin sosyolog ve % (19,6)'sının psikolog olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları, IBM SPSS 24.0 programına aktarılmış ve tanımsal veri analizi ve çıkarımsal ölçek analizi ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, sosyal çalışma görevlilerinin 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu hakkında olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda sosyal çalışma görevlilerinin, koruma kararları kapsamında görevlilerin uzmanlaşması gerektiğini düşünmekte oldukları tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak sosyal çalışma görevlilerinin 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu hakkında yeterli bilgiye ve koruma kararları kapsamında gerekli mesleki eğitime sahip oldukları görülmüştür. Ulaşılan bulgular ilgili yazın çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the literature and application area by evaluating the professional competencies of social workers take into consideration and taking their opinions about the Child Protection Law when making their decisions based on the Law No. 5395. The data collection group consists of 300 people working as social workers in the Social Services Centers in Istanbul and selected by easy sampling method. In the research, semi-structured interview technique was used as data collection method. 250 people participated in the research; while 191 (78.9) % participants were women, 51 (21.1) % were men and 8 (3.2) % of participants left blank this question. Only (53.2) % of the participants whose age of between 23-42 participated in the analysis. It was seen that (42.8) % were sociologists and (19.6) % were psychologists of the participants working as social workers in different districts of Istanbul. The findings of the research were transferred to IBM SPSS 24.0 program and analyzed with descriptive data analysis and inferential scale analysis. As a result of the analysis, it was seen that social workers have positive opinions about Child Protection Law No. 5395. At the same time, it was found that the social workers think that they should specialize in the protection decisions. In addition, social workers have sufficient information about Child Protection Law No. 5395 and necessary vocational training within the scope of protection decisions. The findings were evaluated within the framework of the related literature.