Şeker pancarı posasının biyokompozit üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of sugar beet pulp in biocomposite production
- Tez No: 640520
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTLAY SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokompozit Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizin gelir ve üretim kaynaklarında tarımsal üretim büyük rol oynamaktadır. Buna paralel olarak önemli ölçüde tarımsal atık meydana gelmektedir. Şeker pancarından şeker üretim işlemi sırasında üretilen şeker pancarı küspesi daha çok hayvan yemi olarak kullanılmakta veya atılmaktadır. Bunun önüne geçmek ve tarımsal atık olan malzemelerin polimerler içerisinde değerlendirilmesi konusunda, günlük hayatımızda sıkça kullandığımız polipropilen ve şeker pancarı küspesi ile kompozit malzemeler üretilmiştir. Şeker üretim fabrikasından alındıktan sonra kurutulan şeker pancarı küspeleri öğütülmüştür. Öğütme işlemi sonrasında 100µm altına ve 100-250µm arasında elenerek farklı partikül boyutları oluşturulmuştur. Bu oluşturulan partiküller %5, %10, %15 ve %20 oranında dolgu maddesi olarak saf PP içerisine katılmıştır. Üretilen kompozit numuneler ve PP'den oluşturulan numunelere çekme testleri, üç nokta eğilme testleri ve termogravimetrik analizleri(TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre analizleri (DSC), morfolojik yapısı için taramalı elekron mikroskobu (SEM) incelemeleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural production plays a major role in the income and production resources of our country. In parallel, significant agricultural waste is generated. Sugar beet pulp produced during the sugar production process from sugar beet is mostly used or discarded as animal feed. In order to prevent this and to evaluate agricultural waste materials in polymers, composite materials were produced with polypropylene and sugar beet pulp, which we frequently use in our daily lives. Sugar beet pulp that was dried after being taken from the sugar production factory was ground. After grinding, different particle sizes were created by sieving under 100µm and between 100-250µm. These formed particles were incorporated into pure PP as filler at 5%, 10%, 15% and 20%. Tensile tests, three-point bending tests and thermogravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimeter analysis (DSC), and scanning electron microscopy (SEM) for morphological structure were applied to the produced composite samples and PP samples.