Enneagram modeline göre öğretmen adaylarının kişilik tipleri ile sınıf yönetimi öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personality types of teacher candidates and the self efficacy beliefs of regarding classroom management according to the Enneagram model
- Tez No: 640538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırma, Enneagram Modeline göre öğretmen adaylarının kişilik tipleri ile sınıf yönetimi öz yeterlik inançları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde uygun örneklem yoluyla seçilen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesindeki öğretmen adayları; örneklemi ise farklı bölüm ve sınıflardan basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile ulaşılan 17-50 yaş aralığında 412'si kadın; 101'i erkek toplam 513 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Sınıf Yönetimi Öz Yeterlik İnançları Ölçeği”(SYÖİÖ) ve“Enneagram Türkiye Kişilik Envanteri' (ETKE) ile sosyodemografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ”Demografik Bilgi Formu" ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 paket programı ile yapılmış, verilerin çözümlenmesinde; Bağımsız Örneklem T-Testi, Anova, Scheffe Post Hoc Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Ki-Kare Testi kullanılmış, p˂0,05 anlamlılık düzeyinde çalışılmıştır. Analizler neticesinde Sınıf Yönetimi Öz Yeterlik İnançları toplam puanının ve Sonuç Beklentisi alt boyut puanının kişilik tiplerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Tip 5 olan öğretmen adaylarının sınıf yönetimi öz yeterlik inançları Tip 9 olan öğretmen adaylarından daha yüksek; Tip 5 olan öğretmen adaylarının sonuç beklentisi Tip 4 olan öğretmen adaylarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is an investigation of the relationship between personality types of teacher candidates according to the enneagram model and their self efficacy beliefs regarding classroom management. The population of this research consists of teacher candidates studying at Sabahattin Zaim University in 2019-2020 academic year in district of Istanbul province Kucukcekmece who were selected through the appropriate sample; the research sample consists of 513 teacher candidates from different departments and classes including 412 females and 101 males aged between 17-50, reached by simple random sampling method. The data of this resarch was obtained through“Classroom Management Self-Efficacy Beliefs Scale”(CMSES),“Enneagram Turkey Personality Inventory”(ETKE) and the“Demographic Information Form”which was devoleped by the researcher. The data was analyzed using Independent Sample T-Test, Anova, Scheffe Post Hoc Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis-H Test and Chi Square Test Analysis by SPSS 25 package program. Data analysis was studied with p˂0.05 significance level. According to the results of the analysis, it was determined that the scores of prospective teachers' Classroom Management Self Efficacy Beliefs Scale and Outcome Expectancy subscale changed statistically significant difference according to the personality types. It was determined that Classroom Management Self Efficacy Beliefs of type 5 teacher candidates are higher than teacher candidates of Type 9 and it was determined that Outcome Expectancy of Type 5 teacher candidates are higher than teacher candidates of Type 4.