Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ile aile değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' personality traits and family values
- Tez No: 640550
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma,“Üniversite Öğrencilerinin Kişilik Özellikleri ile Aile Değerleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”ni araştırmak amacıyla yapılmıştır. 'Aile Değerleri Ölçeği' ve 'On Maddelik Kişilik Ölçeği' nin demografik değişkenlere göre ilişkisinin olup/olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamızın evreni İstanbul ili olup,örneklemi ise; Sabahattin Zaim Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin lisan öğrencileri ile sınırlıdır. Bu araştırma kapsamında 368 kadın (%80), 92'si erkek (%20) olmakla birlikte toplamda 460 lisans öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan kişilerin yaş ortalaması 18 ile 26 arasında değişim göstermektedir.Araştırmada İlişkisel Tarama Modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 'Aile Değerleri ölçeği', 'On Maddelik Kişilik Ölçeği' ve demografik özellikler için oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için; Betimleyici İstatistikler, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Guruplar t-Testi, Kruskal Wallis H Testi, Mann-Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ;“Aile Değerli Ölçeği”ve“On Maddeli Kişilik Ölçeği”arasında bir çok alt boyut arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.İki ölçekte de demografik değişkenler açısından anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between university students' personality traits and family values. It was investigated whether the Family Values Scale and Ten-Item Personality Scale scores differ according to demographic variables. The population of the research is university students in Istanbul and its sample grup consists of 460 undergraduate students (368 female (80%) and 92 men (20%)) of Sabahattin Zaim University, Marmara University and Yıldız Technical University. The age of the participants in the study varies between 18 and 26. Relational Screening Model was used in the research. In the study, 'Family Values Scale', 'Ten-Item Personality Scale' and 'Personal Information Form' were used as data collection tools. Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, One-Way Variance Analysis (ANOVA) test were used to analyze data. As a result of the research, statistically significant relationships were found between the sub-dimensions of Family Values Scale and Ten-Item Personality Scale. There were significant differences in demographic variables for both scales.