Aptamer aracılı kontrollü yayımla karbendazim'in hela servikal kanser hücrelerindeki geliştirilmiş antitümör aktivitesi
Enhanced antitumor activity of carbendazim on hela cervical cancer cells by aptamer mediated controlled release
  1. Tez No: 640557
  2. Yazar: ELİF ESMA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bazı kanser türlerinde önemli araştırma ve ilaç geliştirme çalışmalarına rağmen, mortalite, prevalans ve nüks oranları hala çok yüksektir. Hedefleme kabiliyetine sahip ilaçların taşınması, ilaç etkinliğini artırarak ve yan etkileri sınırlandırarak kanser tedavisi için umut vaat eden teknolojilerden biridir. Bu çalışmada karbendazimin servikal kanser hücreleri üzerindeki antitümör aktivitesini artırmak için değiştirilebilir aptamerler ve silika nanopartikül ile kontrollü ve hedefli salıma dayanan bir yaklaşım araştırılmıştır. Karbendazim, geniş spektrumlu bir fungisittir ve ayrıca şu anda faz II klinik öncesi çalışmalarda olan üreme ve gelişimsel toksik madde olarak ümit verici deneysel bir antitümör ilacıdır. Çalışmamızda nükleolin (AS1411) bağlayıcı aptamerler, uyarıcı-bağımlı bir salım sistemi elde etmek için MCM-41 tipi silika nanopartiküllerinin nanoporları içindeki karbendazim moleküllerini tutmak için kullanılmıştır. Karbendazim yüklü aptamer silika kompleksinin etkisi test edilmiş ve HeLa hücreleri üzerindeki serbest karbendazim muamelesiyle karşılaştırılarak, dağıtım sistemimizin hedef hücrelerde toksisiteyi 3,3 kat arttığı tespit edilmiştir. Kompleksin sitotoksisitesinin, çoğunlukla apoptozisin artmasına ve nekrozla ilişkili yolların daha az uzamasına bağlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite significant research and drug development studies, mortality, prevalence and recurrence rates are still very high in some cancer types. Transporting drugs with targeting ability is one of the promising technologies for cancer treatment by increasing drug effectiveness and limiting side effects. In this study, a controlled and targeted release-based approach with interchangeable aptamers and silica nanoparticle was investigated to increase the antitumor activity of carbendazim on cervical cancer cells. Carbendazim is a broad spectrum fungicide and is also a promising experimental antitumor drug as a reproductive and developmental toxic substance currently in phase II preclinical studies. In this study, nucleoline (AS1411) binding aptamers were used to capture carbendazim molecules in the nanoporbines of the MCM-41 type silica nanoparticles to achieve a stimulating-dependent release system. The effect of the carbendazim-loaded aptamer silica complex has been tested and showed that our distribution system increased toxicity 3.3-fold compared to the free carbendazim treatment on HeLa cells. It has been determined that the cytotoxicity of the complex is mostly due to increased apoptosis and less prolonged pathways associated with necrosis.