Rekombinant olarak üretilen fındık alerjen proteinine karşı dna aptamerinin geliştirilmesi
Development of a dna aptamer against recombinant hazelnut allergen protein
- Tez No: 437875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gıda alerjisi, gıdalarda bulunan antijenlere karşı IgE aracılı immün yanıtın gelişmesidir. Alerjik bireylerin korunması amacıyla, alerjen bileşen varlığının gıda ambalajlarında deklare edilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Gıda alerjen tayininde kullanılan mevcut yöntemler ELISA, yanal akış immünosorbent eseyleri ve RT-PCR kitleri ile sınırlıdır. Antikorlara üstünlükleri sayesinde aptamerlerin çeşitli alanlarda olduğu gibi sensör geliştirilmesi çalışmalarında kullanımı da yaygınlık kazanmıştır. Fındık alerjen proteinlerine karşı geliştirilecek bir DNA aptamerinin biyosensör ya da alerjen tayin kiti geliştirilmesi çalışmalarında kullanım potansiyeli vardır. Bu tez çalışmasında, fındık alerjen proteini Cor a 11 proteinine yüksek ilgi ve seçimlilikle bağlanan bir DNA aptamerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Cor a 11 ve yer fıstığındaki homoloğu olan Ara h 1 proteinleri rekombinant olarak üretilmiş ve saflaştırılmıştır. Her iki proteinin manyetik boncuklara immobilize edilmesi sonrasında SELEX çalışması yapılmış ve Cor a11proteinine yüksek ilgi ve seçimlilikle bağlanma potansiyeli bulunan aptamer dizileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food allergy can be defined as an IgE mediated immune response against protein or glycoprotein based food antigens. Allergic consumers must avoid allergen protein containing foods. Declaration of any possible allergen ingredient in foodstuff is a legal obligation, in order to protect allergic consumers. ELISA, lateral flow immunosorbent assay and RT-PCR methods represent the most common available commerical kits for fast, reliable and in place detection of food allergen proteins. Owing to their advantages when compared to antibodies, biosensor applications of aptamers gained significant attention in last years. Hazelnut allergy is common in Europe, and DNA aptamers developed against hazelnut allergen proteins would have potential in such areas like allergen detection kit or biosensor development applications. In this master of science thesis, it was aimed to develop a DNA aptamer which is capable of binding to hazelnut allergen protein with high selectivity and affinity. To this aim, Cor a 11 and it homologue protein from peanut, Ara h 1 were purified after their recombinant production. Both proteins were immobilizedon magnetic beads and SELEX study was done consequently. Finally, aptamer sequences potentially bind to Cor a 11 protein with a high selectivity and affinity were determined.