Türkiye'de yama anten üretimi ve prototiplemedeki zorluklar
Difficulties in patch antenna production & prototyping in Turkey
- Tez No: 640568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda meydana gelen parasal daralma, Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde oldukça etkili olmuştur. Bu nedenle, gelişmekte olan ülkelerde sanayi politikası ve teknoloji yönetiminin önemi büyük ölçüde artmaktadır. Üretim ve tasarım stratejileri dikkatle planlanmalıdır. Bu sebeple, parasal daralma ve istenmeyen kur dalgalanması; finans, fonlar, sanayi, hizmet endüstrisi, tarımsal işletme, hayvancılık, bina ticareti, araştırma ve geliştirme gibi birçok sektördeki yatırımı ve nakit akışını olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda, bu durum mikroşerit yama antenlerinin araştırma, prototipleme, üretim ve test aşamalarını da kapsamaktadır. Mikroşerit yama antenler, telekomünikasyon sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla, bu durum mikroşerit anten çalışmalarına olan ilgiyi artırmıştır. Her projede olduğu gibi maliyet ve verimlilik proje tasarımının önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, istenmeyen döviz kuru dalgalanması, vergi, finansal yükümlülükler, ve beklenmedik gelişmeler (COVID-19 salgını) nedeniyle maliyet, Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler için daha çok önem teşkil etmektedir. Genel olarak mikroşerit yama antenler, dielektrik substratın üstünde metalik bir yama, zemin düzlemi ve besleme noktası dielektrik substratın altında bulunan birkaç parçadan oluşur. Yama antenin bileşenleri antenin performansı üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Ayrıca, dielektrik substratın dielektrik sabiti ve dielektrik substratın kalınlığı, antenin performansı üzerinde önemli birer faktördür. Genellikle yüksek kaliteli dielektrik substratlar, batı kökenli şirketler tarafından geliştirilir ve üretilir. Bu sebeple, yüksek kaliteli özelliklere sahip dielektrik substratın Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler tarafından tedariği oldukça güçdür. Yerli pazarda bulunan dielektrik substratlar ise çoğu uygulama için yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla, yüksek kalitede dielektrik substratların ithal edilmesi tek seçenektir ve oldukça maliyetlidir. Bu çalışmada, Türkiye'de mikroşerit anten üretimi ve prototiplemedeki zorluklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years monetary narrowing impact more on Turkey and developing countries. Therefore, the importance of industrial policy and technology management in developing countries has widely increased. Production and design strategies have to be planned carefully. Thus, evidently monetary narrowing and undesired exchange rate fluctuation affected investment and the cash flow in numerous sectors such as finances, funding, industry, service industry, agribusiness, livestock, building trade, research, and development, etc. In this context, this situation broadly hit the research, prototyping, manufacturing and testing phase of the MSPAs. Today, MSPAs have widely utilized in telecommunication systems. Hence, this growth has increased interest in studies. As it is in every project, cost and efficiency are an essential part of the project design. Therefore, the ratio of cost is more important for Turkey and developing countries due to undesired exchange rate fluctuation, tax, financial obligations, and unexpected world events (e.g. COVID-19 pandemic). Commonly, the MSPA comprises particular parts such as a radiating patch on top of the double-sided laminate and ground plane and feeding point located below the double-sided laminate. Therefore, MSPAs components play a significant role in MSPAs radiation characteristics. Moreover, specifications of the double-sided laminate, such as relative permittivity (or dielectric constant) and real physical thickness, are essential elements on the MSPAs radiation characteristics. Generally, high-quality dielectric substrates are developed and manufactured by western originated companies. Thus, the dielectric substrate with high-grade characteristics is hard to find for Turkey and developing countries. Importing is the only option and quite costly. Choosing a domestic dielectric substrate is inevitable, however insufficient for many cases. In this study, difficulties in microstrip antenna production and prototyping in Turkey are analyzed.