21. yüzyılda mikroşerit yama antenler: Prototipleme ve üretim
Microstrip patch antennas in the 21st century: Prototyping and manufacturing
  1. Tez No: 864060
  2. Yazar: GÖKBERK KEMAL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Gün geçtikçe gelişen teknolojinin etkisiyle, mobil cihazların ebatları küçülmektedir. Dolayısıyla, mikroşerit yama antensiz bir kablosuz iletişim, özellikle de mobil iletişim artan mobilite ve frekans çeşitliliğinden ötürü, pratik olmaktan uzaklaşacaktır. Böylece, mikroşerit yama antenlerin kablosuz haberleşme üzerindeki önemi tespit edilmektedir. Ayrıca, artan dijitalleşmenin yanında gelişen sivil ve askeri alanlardaki ihtiyaçlar düşünüldüğünde, mikroşerit yama antenlerin önemi açıktır. Bu gerekçeyle, tüm Dünya'da olduğu gibi, Türkiye açısından mikroşerit yama anten araştırmalarının önemi anlaşılmaktadır. Türkiye'de yapılan anten araştırmalarının artması ve tasarımların millileştirilmesi, hem milli savunma sanayi açısından önemli olduğu gibi sivil açıdan da önem arz etmektedir. Yerli mikroşerit yama anten sanayisinin ihtiyaç duyduğu, özel kayıplı çift yüzlü dielektrik plakaların üretilmesi ve geliştirilmesi, yerli baskı makinelerinin üretimi, yerli test ekipmanlarının geliştirilmesi gibi pek çok hususun yerli imkânlar ile gerçekleştirilmesi; Türk mikroşerit yama anten sanayi açısından önem taşımaktadır. Bu kalemlerin iç pazardan tedarik edilebilmesi ve Türk mikroşerit yama anten sanayi katmanın kuvvetlenmesi, Türkiye'nin cari açığına pozitif etki yapacakken, katma değer üreterek gelişmiş ülkelere karşı rekabetin önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
With the effect of developing technology day by day, the size of mobile devices is getting smaller. Therefore, a wireless communication without a microstrip patch antennas would become impractical, especially due to the increasing mobility and frequency diversity of mobile communication. In this way, the importance of microstrip patch antennas in wireless communication is evident. In addition, the importance of microstrip patch antennas is seen when the needs in the developing civil and military fields as well as increasing digitalization are considered. For this reason, the importance of microstrip patch antenna research is understood for Turkey, as in the whole world. The increase in antenna research in Turkey and the localization of designs are important both for the national defense industry and for the civilian applications as well. It is important for the Turkish microstrip patch antenna industry to realize many issues that the microstrip patch antenna industry needs, such as the production and development of special lossy double-sided dielectric plates, the production of domestic printing machines, the development of domestic test equipment. The supply of these items from the domestic market and the strengthening of the Turkish microstrip patch antenna industry layer will have a positive effect on Turkey's current foreign trade deficit, while creating added value will pave the way for competition against developed countries.