Endüstri 4.0 ve tarım politikaları
Industry 4.0 and agricultural policies
  1. Tez No: 640569
  2. Yazar: İLKİM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ziraat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Industrial and Industrial Engineering, Agriculture, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada dördüncü sanayi devrimi olarak bilinen, 2011 yılında Almanya'da ortaya atılan Endüstri 4.0 kavramı, dünyanın sanayide ulaştığı ve içinde bulunduğu periyot üzerinde durulmuştur. Geçmişten günümüze gelen teknolojik gelişmelerin etkisiyle kas gücünün yerini giderek makineler almakta, insan yönetiminin yerini ise otomasyonlar almaktadır. Hızla tükenen dünya kaynaklarının en etkin şekilde kullanılması gerekliliği bir sistem oluşturulmasına bağlıdır. Bu sistem, dijitalleşen üretimle beraber minimum hata, maksimum verim ilkeleriyle hayata geçirilebilmektedir. Dolayısıyla sanayide ve diğer sektörlerde dijitalleşme gelecekte kaçınılmaz hale gelecektir. Bu çalışmada mevcut dünya düzeninde büyük ekonomiler ve gelişmekte olan ülkeler açısından Endüstri 4.0 uygulamaları ve gerekliliklerine değinilmiştir. ABD, Hollanda ve İsrail gibi dijital tarım sektörünün öncü ve etkin ülkelerinin başarıları incelenmiş, Türkiye ile karşılaştırılmıştır. Bu çerçevede Türkiye'nin tarım ve sanayi sektöründe mevcut durumuna ve gelecekte yapılabilecek teknolojik uygulamalara ışık tutulması amaçlanmıştır. Sanayi ve tarımın gelecekte yaşayabileceği muhtemel durumlar irdelenerek farkındalık sağlanması, üreticilerin de bu yeni kavrama adapte olabilmeleri için gelişmiş ülkelerde uygulanan örnekler ile bir yol haritası oluşturulması amaçlanmaktadır. Ayrıca metodoloji olarak literatür taraması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the term of Industry 4.0, known as the fourth industrial revolution in 2011 in Germany, was emphasized on the period which the world reached an placed in industry. With the effect of technological developments from past to the present, while machines take the place of manpower, automations take place of the human management increasingly. The necessity of using the rapidly depleted world resources in the most effective way depends on the establishment of a system. This system can be implemented with the principles of minimum error and maximum efficiency thanks to the digitalized production. Therefore, digitization in industry and other sectors will become inevitable in the future. In this study, Industry 4.0 practices and requirements are mentioned in terms of major economies and developing countries in today's world order. The achievements of the leading and effective countries of the digital agricultural sector such as the United States, Netherlands and Israel have been investigated and compared with Turkey. Within this scope, it is aimed to shed light on the current situation in Turkey's agricultural and industrial sectors and the technological applications that can be performed in future. It is intented to provide awareness by examining the possible situations that industry and agriculture may experience in the future, and to create a roadmap (method) with the examples applied in developed countries in order that producers can adapt this new concept. In addition, literature review was used as a methodology.