İstihdam markası ve işletme performansı faktörlerinin iş tatmini üzerindeki etkisi
The impact of employment brand and business performance factors on job satisfaction
  1. Tez No: 640578
  2. Yazar: MERT AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜNER ŞENCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, istihdam markası, işletme performansı ve iş tatmini kavramları incelenerek, İstihdam markası ve işletme performansı kavramlarının iş tatmini üzerindeki et-kisi araştırılmıştır. Bu araştırma, marka kavramının büyük önem oluşturduğu otomotiv sektöründeki çalışanlar üzerinde istihdam markası algısının ve işletme performansı faktörünün, iş tatmini üzerine ne ölçüde etkili olduğunu açıklayabilmek için kavramlar arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçlamıştır. Çalışmada, kavramlar arasındaki ilişkiler bir model içerisinde incelenmiştir. Veri toplamada kullanılan anketler otomotiv sektöründe çalışan personele uygulanmıştır. Bu kapsamda toplamda 400 personele ulaşılmıştır. Yapılan istatistiksel analizlerle birlikte istihdam markası ve işletme performansı faktörlerinin iş tatmini üzerindeki rolünün hangi düzeyde olduğunun ortaya konması hedeflenmiştir. Araştırma sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki ve yüksek düzeyde etki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of employment brand, business performance and job satisfaction on the job satisfaction were investigated by examining the concepts of emp-loyment brand and business performance. This research is aimed to determine the relati-onship between the concepts in order to explain how to the brand perceftion of emp-loyment and the performance factor of the factor on the job satisfaction of the emplo-yees in the automotive sector, where the concept of the brand is of great importance. In the study, the relationships between concepts are examined in a model. Questionna-ries used in data collection were applied to the personnel working in automotive in-dustry. In this context, a total of 400 staff has been reached. With the statistical analysis, it is aimed to reveal the level of role of employment brand and business performance factors on job satisfaction. As a result of the research, a statis-tically significant relationship and a high level of effect were found.