Dizilerde yaratılan karakter imajının geleneksel kuşak reklamlarında kullanımı ve marka algısına etkisi: Yalan Dünya örneği
The use of the character image created in the series and the effects of brand perception: 'Yalan Dünya' sample
  1. Tez No: 640579
  2. Yazar: NESİBE ÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE GÜLAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünyada ve ülkemizde teknolojik gelişmeler sonucu birçok alanda değişimler yaşanmaktadır. Tüketim tanımlarının ve alışkanlıklarının bu değişimlerin başında geldiği görülmektedir. Yerli televizyon dizileri ve reklamlar, kültür değerlerinin yeniden üretilmesinde oldukça etkili olmuştur. Bu nedenle son yıllarda reklamlar ile diziler ortak güçlerinden yararlanmaya başlamıştır. Özellikle Ana yayın kuşağında yayınlanan dizilerin yüksek izlenme oranlarına sahip olmaları, reklamlarda dizi karakterleri kullanımını yaygınlaştırmıştır. Bu çalışmada dizilerde oynayan karakterlerin geleneksel kuşak reklamlarda yer almasının marka algısına ne derecede etki ettiğini çözümlemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu bağlamda dizide yaratılan karakter imajları ve bu imajların reklamdaki kullanımı incelenmiştir. Buna göre önce ilgili diziyi izleyen kitlede söz konusu karakterlerin nasıl bir imaja sahip olduğuna dair sorular sorulmuş; aynı karakter imajı ile geleneksel reklamlarda oyuncu yer aldığında bu durumun marka algısı (olumlu / olumsuz etki), markanın reklamını beğenme ve satın alma gibi farklı alanlarda etki yaratıp yaratmadığına yönelik sorular yöneltilmiştir. Çalışmada 2012 yılında yapılan araştırmada en çok takip edilen dizi kategorisinde yer alan“Yalan Dünya”dizisinin 4 farklı karakterinin televizyon reklamlarında oynaması çalışmanın sınırlılığını ortaya koymaktadır. Sonuç bölümünde ise, araştırmanın sonuçları teorik bilgiler ışığında değerlendirilmiş ve ortaya çıkan tablo yorumlanmaya gayret edilmiştir. Araştırmanın sonucunda dizilerde yaratılan karakter imajının geleneksel kuşak reklamlarında kullanımının marka algısına olumlu bir etki sağladığı ve tüketiciyi alışverişe yönlendirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments in the world and in our country, there are changes in many areas. It is seen that the definitions and habits of consumption are at the top of these changes. Domestic television series and commercials have been very effective in reproducing cultural values. For this reason, commercials and TV series have begun to take advantage of their joint powers in recent years. The fact that the series broadcasted in the mainstream generation have high viewing rates has made the use of series characters in advertisements. In this study, it is designed to analyze the extent to which the characters playing in the series affect the perception of the brand in traditional generation advertisements. In this context, the character images created in the series and their use in advertising are examined. Accordingly, firstly, the audience watching the relevant series were asked about the image of the characters in question; When the actor was included in traditional advertisements with the same character image, questions were asked whether this situation had an effect in different areas such as brand perception (positive / negative impact), the brand's ad likes and purchases. The fact that the 4 different characters of the“Yalan Dünya”series, which is in the category of the most followed series in the study conducted in 2012 played in television advertisements reveals the limitation of the study. In the conclusion part, the results of the research were evaluated in the light of theoretical knowledge and the resulting table was tried to be interpreted. As a result of the research, it has been determined that the use of the character image created in the series in traditional generation advertisements has a positive effect on brand perception and leads the consumer to shopping.