Sanal gerçeklik araçlarının yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sözcük öğrenimine etkisi ve akılda tutmadaki verimliliği
The effect of virtual reality tools on vocabulary learning inteaching Turkish as a foreign language and its efficiency inretention
- Tez No: 640577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesiyle aynı doğrultuda teknolojik araçlar da çeşitlenmeye başlamıştır. Bu çalışmada daldırılmış SG teknolojisinden yararlanılmıştır. Bu teknolojiyle giyilebilir araçlar sayesinde, materyali deneyimleyen öğrenicilerin kendisini tamamıyla içerisinde hissettiği bir ortam sağlanmıştır. Bu teknolojiyle öğrenici farklı eğitim ortamlarını deneyimleme şansına sahip olmuştur. SG teknolojisi, SG gözlükleri, akıllı telefonlar ve akıllı telefonlara indirilen uygulamalar sayesinde kolay bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Bu çalışma, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sözcük öğrenimine ve akılda kalıcılığına etkisini inceleyen niceliksel bir araştırmadır. Bu çalışma deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna geleneksel yönetemlerle SG araçları kullanılmadan sözcük öğretimi yapılırken deney grubuna geleneksel sözcük öğretiminin yanında SG araçlarıyla sözcük öğretimi yapılmıştır. Öğretim materyalinin etkisini ölçmek için öğrenicilere ön test, son test ve takip testi yapılmıştır. Katılımcıların öğretim materyaliyle ilgili tutumlarını ölçmek için motivasyon anketi uygulanmıştır. Araştırma sonucu, SG teknolojisinin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sözcük öğrenimine ve akılda kalıcılığa etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Deney grubunun ön test ve son test puanları arasında kontrol grubuna göre artış saptanmış olmasına rağmen gruplar karşılaştırılıp Student's t testi sonuçlarına bakıldığında ortalamalar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,574). Akılda kalıcılık bakımından deney grubunun son test ve takip testi sonuçlarında anlamlı bir fark bulunmazken kontrol grubunun sonuçlarının ortalamalarında olumsuz anlamda bir fark saptanmıştır. Motivasyon anketi sonuçlarına göre; öğretim materyali, katılımcılar tarafından eğlenceli, dikkat çekici ve motivasyonu arttırıcı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, technological tools have started to diversify in the same direction. In this study, immersed VR technology was used. Thanks to the wearable tools with this technology, an environment where learners who experience the material feel completely inside has been provided. With this technology, the learner had the chance to experience different educational environments. VR technology has become easy to use thanks to VR glasses, smartphones and applications downloaded to smartphones. This study is a quantitative study that examines the effect of vocabulary learning and its retention in teaching Turkish as a foreign language. This study was carried out on two groups as experimental and control groups. The control group was taught without using VR tools with traditional methods, while the experimental group was taught with the VR tools as well as traditional word teaching. Pre-test, post-test, and follow-up tests were carried out to learners to measure the impact of the teaching material. A motivation questionnaire was applied to measure the attitudes of the participants about the teaching material. As a result of the research, it has been revealed that SG technology has an effect on word learning and retention in teaching Turkish as a foreign language. Although an increase was found between the pretest and posttest scores of the experimental group compared to the control group, the difference between the averages was not statistically significant when the groups were compared and the Student's t test results were examined (p = 0.574). In terms of retention, no significant difference was found in the post-test and follow-up test results of the experimental group, while a negative difference was found in the averages of the results of the control group. According to the motivation survey results; The teaching material was found to be entertaining, remarkable and motivational by the participants.