Mesleki müzik eğitimi lisans düzeyinde tanbur metotlarının kullanılabilirliğine yönelik öğretim elemanı görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluating of the teaching staffs' views on the usability of tanbur methods in undergraduate vocational music education
- Tez No: 640581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Düzenli, planlı, sistemli ve belirli bir zaman içerisinde gerçekleştirilen eğitimin nitelikli olacağı muhakkaktır. Uzmanlarca hazırlanmış metot ve tekniklerin ise bu eğitim sürecinin önemli birer parçası olduğu ortadadır. Tanbur metotlarının, farklı çalgıların metotlarıyla kıyaslandığında sayısal olarak az olduğu bilinmektedir. Bu nedenle mesleki müzik eğitimi lisans düzeyinde tanbur eğitiminin hangi metotlarla gerçekleştiği ve bu eğitimin içinde tanbur metotlarının kullanımını, bu bölümlere uygunluğunu ve metotların yeterliğini öğretim elemanları görüşleriyle saptamak önemli bir husustur. Bu amaç doğrultusunda ölçüt örneklem yoluyla seçilen mesleki müzik eğitimi kurumlarında tanbur eğitiminde görevli 5 öğretim elemanıyla, yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılarak görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu doğrultuda, Türk müziği icrasını yansıtan üslup ve tavır gibi özel tekniklerden dolayı tanbur eğitiminde meşk yöntemi veya günümüz teknolojik imkanlarının kullanıldığı meşke benzeyen bir yöntemin kullanılması gerektiği fikri öne çıkmıştır. Günümüzde tanbur eğitimi için geleneksel meşk yönteminin yerine teknik çalışmaların ağırlıklı olduğu daha bilimsel bir meşk yönteminin verimli olacağı, bilinen tanbur metotlarının mesleki tanbur eğitiminde kullanılacak düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca tanbur metotlarının sadece belirli bir teknik düzeye kadar yardımcı olabileceği, içeriklerinin etüt-eser sayısı ve görsel materyal açısından zenginleştirilmesi gerektiği, metot hazırlanırken diğer bilinen ve kabul görmüş çalgı metotlarının içeriklerinden yararlanılabileceği, ortak bir ekole göre metot hazırlanıp standart bir metot oluşturulabileceği fikri elde edilen diğer sonuçlar arasındadır. Yine üslup ve tavır kazanımı için meşk yönteminin uygun olacağı, bilinen iyi icracıların dinlenmesinin önemli olduğu, tanbur metotlarında yer alan video materyallerinin farklı çekim açıları kullanılarak hazırlanmasının öğrenci için daha verimli olacağı, metotların öğrenci hazırbulunuşluk düzeyi göz önüne alınarak hazırlanabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that regular, planned and systematic training performed at a certain time will be qualified, and methods and techniques prepared by experts are an important part of this training process It is known that the tanbur methods are numerically low compared to the methods of other instruments. For this reason, it is the important point to determine the methods of tanbur training at the undergraduate level of professional music education and the use of tanbur methods in this training and its suitability to these departments and the adequacy of the methods. In line with this purpose, in this study the interviews were conducted with five teaching staffs working in tanbur training at the institutions of vocational music education selected by criterion sampling and using the semi-structured interview technique. The data obtained were analyzed using content analysis. In this regard, the idea that a method of meshk based on master-apprentice relation or meshk-like method using today's technological facilities should be used in tanbur training due to special techniques such as style and attitude that reflect Turkish music performance Today, it has been concluded that, a more scientific method of meshk, in which technical studies are predominant, will be efficient instead of the traditional method of meshk and the known methods of tanbur are not at the level to be used in professional tanbur training. Besides, the ideas that tanbur methods can only help up to a certain technical level, their contents should be enriched in terms of number of studies and visual materials, the content of other known and accepted instrument methods can be used while preparing the method, and a standard method can be created by preparing a method according to a common school are among the results. Again, it is concluded that the method of meshk is appropriate for the acquisition of style and attitude and it is important to listen to well-known performers and it is more efficient for the students to prepare the video materials in the tanbur methods by using different shooting angles, and the methods can be prepared by considering the level of student readiness.