Saponinlerin peptid bazlı meme kanseri aşı formülasyonunda kullanım potansiyelinin ın vıtro olarak araştırılması
In vitro investigation of the potential use of saponins as an adjuvant in peptide based breast cancer vaccine formulation
- Tez No: 640586
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NALBANTSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Meme kanseri, tüm dünyada kadınlarda görülen en yaygın kanser türüdür. Meme kanserinin; klinik, morfolojik ve moleküler çok farklı ögeleri içeren komplike bir hastalık olması da geleneksel tedavi yöntemlerinin bu hastalık için yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yeni tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kanser aşılarını da içeren immünoterapi de bu yeni tedavi yaklaşımlarının başında gelmektedir. Son yıllarda immünoterapinin kanser hastalarında tedavi edici potansiyelinin anlaşılmasıyla kanser aşılarına verilen önem artmıştır. Aşı adjuvanları aşılarda; immünomodülatör kapasistenin arttırılması, aşının daha uygun maliyetli hale getirilmesi (gerekli dozun azalmasıyla), doğal bağışıklık sinyallerinin etkinliğinin arttırılması, yüksek spesifik antikor üretimi, güçlü sitotoksik T hücre üretiminin stimüle edilmesi, uzun süreli adaptif bağışıklık yanıtı ve antijeni daha güçlü hale getirmek gibi işlevleri olan önemli bir bileşenlerdir. Aşı çalışmalarındaki artışa paralel olarak adjuvanlarla ilgili yapılan araştırmalar günden güne artış göstermektedir. Bu tez çalışmasında da aşı adjuvan sistemlerinde onay alan QS-21 saponine alternatif olabilecek Aristatoside B, Scoposide A, Scoposide B, Elmalienoside A, Balansoide B saponinlerinin peptid bazlı meme kanseri aşı formülasyonunda adjuvan olarak kullanım potansiyelleri in vitro olarak araştırılmıştır. Bu çalışmayla sonraki aşamaların önünü açarak hem bilim dünyasına hem de ilerleyen aşamalarla ülke ekonomisine yararlı olmak hedeflenmiştir. Bu amaçla ülkemiz endemik Cephalaria spp. bitkilerinden izole edilen Aristatoside B, Scoposide A, Scoposide B, Elmalienoside A, Balansoide B saponinleri HER2/neu peptid antijeniyle formüle edilerek PMA+iyonomisin ile indüklenen insan tam kan kültürüne uygulanarak 24 saat inkübe edilmiştir. İnkübasyonu takiben ELISA kitleri kullanılarak IL-4, IL-1β, IL-6, TNF-α ve IFNγ sitokin analizleri gerçekleştirilmiş ve formülasyonların immün yanıt oluşumuna etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women. Breast cancer is a complex disease that includes many different clinical, morphological and molecular elements. Therefore, traditional treatment methods are insufficient for this disease and new treatment approaches are needed. Immunotherapy, which also includes cancer vaccines, is one of these new treatment approaches. In recent years, the importance given to cancer vaccines has increased with the understanding of the therapeutic potential of immunotherapy in cancer cases. Active immune therapy with vaccines is an attractive treatment modality for number of reasons including; improving immunomodulatory capacity, making the vaccine more cost-effective (with decreasing the required dose), increasing the effectiveness of natural immune signals, high specific antibody production, production of cytotoxic T cells, long-term adaptive immune response. With the increase in vaccination studies, research on adjuvants is increasing day by day. However, the vast majority of adjuvants in the studies have not been successful in obtaining approval for human use due to restrictions such as lack of efficacy, unacceptable local or systemic toxicity, production difficulties, low stability and preventive costs. In this thesis, in order to overcome this deficiency in the field of vaccine adjuvants, saponins (Aristatoside B, Scoposide A, Scoposide B, Elmalienoside A, Balansoide B) have been investigated as potential adjuvants in peptide-based breast cancer vaccine formulation. With this study, it is aimed to be useful for both the world of science and the country's economy by opening the way for the next researches. Saponins are formulated with the HER2 / neu peptide antigen when investigating the potential for use of saponins as adjuvants. Cytokine analyzes (IL-4, IL-1β, IL-6, TNF-α, IFNγ), were performed using commercial ELISA kits and immogenicity potentials of formulations were determined.