İşletmelerde verimlilik artırma tekniklerinden iş ölçümü ve bir uygulama
Work measurement as a productivity improvement technique: A case study
  1. Tez No: 64060
  2. Yazar: LALE ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET“İşletmelerde Verimlilik Artırma Tekniği Olarak iş Ölçümü Ve Bir Uygulama”Hazırlayan Lale ÖZBAKIR Danışman Prof. Dr. Mümin ERTÜRK Verimlilik kavramı ve verimlilik artırma çalışmaları, gerek ülke düzeyinde, gerekse işletme düzeyinde taşıdığı önemden dolayı güncel hale gelen ve güncelliği süreklilik arz eden bir konudur. Günümüzde gelişmişlik düzeyi ve ekonomik sistem farklılığı gözetmeksizin tüm ülkelerde verimlilik, ulusal refahın artırılmasında ve yaşam standardının yükseltilmesinde büyük önem taşımaktadır, işletme düzeyinde ise hızla gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek, eldeki kıt kaynaklan daha etkin kullanabilmek ve katı rekabet şartlarında ayakta kalabilmek gibi problemlere çözüm yolu arayışları, verimlilik kavramını ön plana çıkarmıştır. Verimlilik anlayışının taşıdığı önemden dolayı, tez çalışmasında verimlilik ve verimlilik artırma çalışmalarında kullanılan teknikler incelenmiş, bunlar arasından geniş bir uygulama alanına sahip olan iş etüdü tekniği esas alınmıştır. Yap;!an araştırmalar ve incelemeler sonucunda, verimliliğin, imalat sektöründe olduğu kadar hizmet sektöründe de büyük önem taşımasına rağmen, hizmet sektörüne verimlilik anlayışının girmesinin daha uzun zaman aldığı görülmüştür. Hizmet sektöründe verimlilik artırma teknikleri ve bu tekniklerin uygulanmasındaki yetersizlikler, bu konuyu üzerinde önemle durulması gerekli bir konu haline getirmiştir. Bu alanda verimlilik artırma tekniklerinden iş etüdü, iş ölçümü ve zaman etüdü konularında oluşturulan teorik temel, hizmet sektörü iviçerisinde yer alan sağlık hizmetleri ve dolayısıyla hastanelerde uygulamaya dönüştürülmek amacıyla kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda bir üniversite hastanesinin dahiliye bölümüne bağlı çalışan gastroenteroloji polikliniğinde gerçekleştirilen endoskopi işlemi üzerinde verimlilik değerlendirmesi yapılmıştır. Verimlilik artırma tekniklerinden iş ölçümü tekniği kullanılarak potansiyel performans düzeyi ile mevcut performans düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Uygulama tekniği olarak, doğrudan iş ölçümü tekniği olan ve sonuçlarının güvenilirliği ve kesinliği açısından geniş bir uygulama alanına sahip bulunan zaman etüdü tekniği belirlenmiştir. Uygulamada zaman etüdü tekniği aşamaları sırası ile izlenmiştir. Öncelikle, endoskopi işlemi, başlangıcı ve bitişi kesin olarak belirlenebilen ve ölçülebilme özelliğine sahip iş öğelerine ayrılmıştır. Her bir iş öğesi için yapılan ön gözlemler sonucunda, istatistiksel yöntem kullanılarak örnek büyüklükleri hesaplanmıştır, ölçümler sürekli zamanlama yöntemi kullanılarak yapılmış ve her bir öğenin ortalama zamanları ile standart sapmaları belirlenmiştir. Bu ortalama zamanlara, çalışanların etken hızının derecelendirilmesi amacıyla VVestinghouse derecelendirme sistemi kullanılarak, derecelendirme paylan eklenmiş ve normal zamanlar bulunmuştur, işlemin gerçekleştirilmesi sırasında ortaya çıkan ve işin süresini etkileyen paylar (gecikme, yorgunluk, vb.) belirlenmiş ve bunlar normal zamana dahil edilerek standart zamanlar hesaplanmıştır. Mevcut sistemde bir endoskopi işlemi için harcanan zaman ile hesaplamalar sonucunda elde edilmiş standart zaman karşılaştırılmış ve ikisi arasındaki farka sebep olan kaçınılabilir etkin olmayan zamanlar ve iş öğeleri ortaya çıkarılmıştır. Bu etkin olmayan zamanların sebepleri araştırılarak, bunların ortadan kaldırılabilmesi için işleme yönelik öneriler geliştirilmiştir. Getirilen önerilerden sadece bir kaç tanesinin uygulanması sonucunda işlem zamanında %39 oranında bir azalma gözlenmiştir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Work Measurement As A Productivity Improvement Technique : A Case Study”Presented by Lale ÖZBAKIR Supervisor Prof. Dr. Mümin ERTÜRK Productivity concept and productivity improvement techniques have become the topic of the day because of their importance for both the countries and the firms. Global efforts for improving national wellfare and life standards focused attention on productivity all of the countries, regardless of differences of developmental status and economical systems among them. On the firm basis, productivity improvement techniques gained much more interest as a unique way of surviving hard competition, adaptation to high technology and using scarce resources effectively. Allthough productivity is equally important for both production and service industries, it is ignored for a long time in the service industry. Therefore, necessity of productivity improvement techniques and their applications should be considered seriously for this sector. In this study, we had reviewed the productivity concept and the productivity improvement techniques first. Because of its extensive application area, the work measurement techniques were chosen as the main topic of our study. Theoretical base formed about the work study, the work measurement techniques and time VIstudy technique were applied to health service, as a sample of service industry, to detect the productivity. Diagnostic upper gastrointestinal endoscopy procedure, which performed in an endoscopy unit of a university hospital was chosen for productivity analysis. The time study technique, one of the direct work measurement techniques is preferred as the method for its reliability and wide applicability. By using this technique, it is aimed to compare the present and the potential levels of performance. The procedure is divided into measurable work elements with definable beginning and end. Sample sizes are determined statistically, following the primary observations with direct timing method. The normal time for each work element is obtained by adding performance rating calculated by Westinghouse System to the observed time. The standard time of a work element was the normal time adjusted for tolerances (delay, tiredness etc.). Sum of the standard times calculated for each work element gave the standard time for whole procedure. After comparing the actual and standard procedure times, avoidable ineffective times and work elements are determined along with their causes. As a result, several new procedures for work elements are suggested. Application of some suggested solutions is resulted in a 39% reduction of the procedure time. VII