İşgören verimliliğinin azalmasına neden olan iş zaman kayıplarının ölçümüne yönelik Güral Porselen Aş'de ampirik çalışma
Güral Porselen is carriying out an empirical study which arms to determine how a drop in hour spet on the jop influences productivity
  1. Tez No: 140934
  2. Yazar: HANDE CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Verimlilik kavramı ve verimlilik artırma çalışmaları, gerek ülke düzeyinde gerekse işletme düzeyinde taşıdığı önemden dolayı güncel hale gelen ve güncelliği arz eden bir konudur. Günümüzde gelişmişlik düzeyi ve ekonomik sistem farklılığı gözetmeksizin tüm ülkelerde verimlilik, ulusal refahın artırılmasında ve yaşam standartlarının yükseltilmesinde büyük önem taşmıaktadır. İşletme düzeyinde ise; hızla gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek, eldeki kıt kaynakları daha etkin kullanabilmek gibi problemlere çözüm yolu arayışları, verimlilik kavramını ön plana çıkarmıştır. Bir kurumun verimliliğini etkileyen etmenler çoktur. İşletmelerin başarısı ve performansı, geniş ölçüde elindeki kaynakların, özellikle en önemli unsuru oluşturan insan gücünün en etkin ve verimli bir şekilde kullamlmasma bağlıdır. İş zamanında ortaya çıkan kayıplarda, çalışanın ekonomik sosyal ve psikolojik yönden etkileyen faktörler işgören verimliliği üzerinde etkilidir. İş ölçümü, bir işin yapılmasında harcanan zamanı, zaman kaybım ortaya çıkaracak şekilde ölçerek yönetime yardımcı olur. Bu yolla daha önce işin toplam süresi içinde gizlenmiş olan zaman kaybının varlığı, niteliği ve derecesi bütün açıklığı ile ortaya konularak yönetimin harekete geçmesi sağlamr.İş ölçümü bir örgütte zaman öğesinin rol oynadığı bütün faktörlerin denetim altına alınmasında kullanılan oldukça yararlı bir tekniktir. Verimlilik, kavramı, oldukça geniş bir kapsama sahip olan ve bir işletmede her türlü alanda karşımıza çıkan bir başarı ölçütüdür. Bu geniş kapsam nedeniyle verimliliğe ulaşma konusunda, verimlilik artırma tekniklerinden iş ölçümü incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, verimliliğin anlam ve önemi, geliştirilmesi, süreci, tarihsel gelişimi, verimliliği etkileyen faktörler, verimlilik ölçümü ve verimlilik göstergeleri hakkında bilgi verilmiştir, ikinci bölümde, işgören verimliliğinin azalmasına neden olan faktörler ve iş zaman kayıplarına değinilmiş ve kayıp iş zamanlarım önleyici önlemler belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, işgören verimliliğini artırmaya yönelik uygulamalar, iş etüdü, metot etüdü, iş ölçümü ve dolaysız iş ölçümü tekniklerinden biri olan iş örneklemesinden bahsedilmiştir.VI Dördüncü bölümde ise, araştırmada kuramsal açıdan ele alınan işgören verimliliği ve iş zamanı kayıplarını belirlemeye yönelik iş ömeldemesinin Kütahya Güral Porselen A.Ş. yapılan örnek uygulamasına yer verilmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem iş örneklemesi yoluyla iş ölçümüdür. Bu yöntemle belirli bir etkinliğin oluş yüzdesini istatistiki örnekleme ve rastgele gözlemler yoluyla saptamak, işletmede ilgili bölümdeki işgörenin çalışma oranlarım yüzde olarak ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The importance of productivity and studies on increasing the productivity for the countries and for the business environment is still an actual supply. Nowadays for all countries productivity increases the national prosperity and the standard of living in any circumstance, including the development level and the economical system differences. In case for business environment; to adapt to the vital change in technology and to use the scare resources efficiently, forced us to understand more about productivity. There are many effects that affects the productivity of a company.The success of the company mostly based on its sources, especially the most importand source is to use its man-power. Econamical, social and psychological factors effets the productivity of the worker. Measurement of work is to find out the period of time during any operation and give direction to the board to achive the efficency. Measurement of work is the most usefull technique to handle and give direction the time in any factors in the operation. The concept of productivity has a large scope and it is the measurement of success for any parts of the business. Because of this large scope, we decided to study on“measurement of work”which is one of the way of increasing the productivity. In the first section, meaning and the importance of productivity, the development of the productivity, historical background of productivity, the factors which effects productivity, measurment of productivity and the indicator of the productivity are mentioned. In the second section, the reason of the factors which decreases the productivity on workers, the reason of the factors which causes loss of time during the operation, the precautions to stop the loss of time during the operation are mentioned. In the third section, the applications to increase the productivity of the workers, work study, method study, measurement of work, and one of the direct measurement of work technique“work by sample”is mentioned. In the forth section, Kütahya-Güral Porselen A.Ş. has taken as a sample to understand the importance of the productivity of the workers and the loss of time during the operation.