Çevre ile bütünleşik peyzaj planlama ilkelerinin Dağılcak tabiat parkı ve yakın çevresinde uygulanması
The implementation of environmental integrated landscape planning principles in Dağilcak nature park and its periphery
  1. Tez No: 640603
  2. Yazar: UMUT AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK ALTUNKASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Adana ili Kozan ilçesinde bulunan Dağılcak Tabiat Parkı ve yakın çevresinin çevre ile bütünleşik peyzaj planlama ilkelerine bağlı kalarak farklı alan kullanımlarının fiziksel özelliklerini belirleyen kriterlerin çakıştırılması ile ekolojik kapsamlı bir alan kullanım önerisinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma dört aşamada yürütülmüştür. 1) Alanın doğal ve kültürel verilerinin temini sağlanmıştır daha sonra ise bu veriler standart haritalar haline dönüştürülmüştür. 2) Kozan Orman İşletme Müdürlüğü ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünün planlarından yararlanılarak 7 farklı alan kullanım türü oluşturulmuştur. Alan kullanım türlerinin ölçütleri Uzman anketi yolu ile puanlandırılmıştır. 3) Puanlama sonucuna göre Alan kullanım uygunluk haritaları ayrı ayrı ortaya çıkarılmıştır. Uygunluk haritalarındaki kısıtlayıcı faktörleri ortaya çıkarabilmek ve optimal kullanım öneri haritasını net bir şekilde ortaya koyabilmek adına tek bir harita altında toplanmıştır. Böylece Optimal seçenekler birleştirilmiş ve alan kullanım türlerinin fiziksel sınırları ortaya çıkarılmıştır. 4) Dağılcak Tabiat Parkı ve Yakın Çevresinin uzun vadeli fiziksel plan kararları oluşturulmuş ve ilerde yapılması planlanan çalışmalara katkı sağlaması adına öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to overlap the criteria that determine the physical properties of different land uses of Dağılcak Nature Park and its periphery in Kozan district of Adana province by adhering to the environmental integrated landscape planning principles and to develop an ecological comprehensive land use proposal. The study has been conducted in four phases. 1) Natural and cultural data of the land has been provided and then these data has been transformed into standart maps. 2) 7 different types of land use has been created by using the plans of Kozan Forestry Operation Directorate and Directorate of Nature Conservation and National Parks under Ministry of Forestry and Water Affairs. The criteria of land use types have been scored by expert survey. 3) According to the scoring result, suitability maps of land use has been formed separately. They have been gathered under a single map in order to reveal the restrictive factors in the suitability maps and to expose the optimal use proposal map clearly. Thus, optimal options have been combined and physical boundaries of land use types have been revealed. 4) The long term physical plan decisions of Dağılcak Nature Park and its periphery have been created and proposals have been made to contribute to the future planned studies.