Postoperatif peritoneal adezyonların önlenmesinde intraperitoneal sinovyal sıvı, bal, propolis, vitamin E ve zeytinyağının etkinliği
The effectiveness of intraperitoneal synovial fluid, honey, propolis,vitamin e and olive oil in the prevention of postoperative peritoneal adhesions
  1. Tez No: 640602
  2. Yazar: ERMAN YEKENKURUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Postoperatif Peritoneal Adezyonların Önlenmesinde İntraperitoneal Sinovyal Sıvı, Bal, Propolis, Vitamin E ve Zeytinyağının Etkinliği Cerrahi tekniklerin geliştiği modern hayatta dahi birçok komplikasyona ve maliyete sebep olması açısından, postoperatif adezyonlar önemini koruyan bir sorundur. Bu çalışma; ratlar üzerinde postoperatif peritoneal adezyonları engellemek için sinovyal sıvı, bal, propolis, vitamin E ve zeytinyağının intraperitoneal olarak uygulanmış olduğu deneysel bir çalışmadır. Çalışmamızda her grupta yedi ratın olduğu yedi grup oluşturulmuştur. Grup 1: kontrol grubu; grup 2: sinovyal sıvı, grup 3: bal, grup 4: propolis, grup 5: vitamin E, grup 6: zeytinyağı ve grup 7: vitamin E+zeytinyağı uygulanan gruplardır. Ratlara bu tedaviler uygulandıktan 14 gün sonra relaparotomi yapılmış ve makroskopik skorlama, histopatolojik inceleme ve biyokimyasal olarak IL-6, GSH, HSP-70 seviye kontrolleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postoperatif adhesions, in the modern life where surgical techniques developed, are important in terms of cost and complications which is main problem that exists. This is experimental study in which peritoneal adhesion prevention by intraperitoneal administration of synovial fluid, honey, propolis, vitamin E and olive oil were used. In our study there are seven groups and each group contains seven rats. Group 1: kontrol group, group 2: synovial fluid, group 3: honey, group 4: propolis, group 5: vitamin E, group 6: olive oil, group 7: vitamin E and olive oil. After these treatments applied to rats, postoperative 14. day relaparotomy done and macroscopic scoring, histopathological examination and biochemically IL-6, GSH and HSP-70 levels were checked.