Vehhâbîlikte bid'at anlayışı ve bazı fıkhî uygulamalarda bid'at iddiaları
The understanding of bid'at in wahhabism and allegations of bid'at in intellectual practices
- Tez No: 640609
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
“Vehhâbîlikte Bid'at Anlayışı ve Bazı Fıkhı Uygulamalarda Bid'at İddiaları”adlı bu çalışmada, Vehhâbîliğin ortaya çıkışını, Muhammed b. Abdülvehhâb'ın hayatını ve kendisinin ve takipcilerinin bid'at anlayışlarını ve bazı bid'at olarak gördükleri konuları işledik. Konuyu çalışırken birincil ve ikincil kaynakları taradık. Verileri toplayarak analiz ettik ve Kur'ân, Sünnet ve sahabe uygulamaları ışığında değerlendirdik. Bu değerlendirmede, müçtehit imamların ve fakihlerin görüşlerine de işaret ettik. Terâvîh namazı, ikindi, yatsı ve cuma namazlarının ilk sünnetleri ve Zikri tesbih veya herhangi bir vasıta ile çekmek gibi konuları inceledik. Bid'atin sözlük ve terim anlamlarına ve arasındaki farklara işaret ettik. İslâmi ilimlerde bid'at kavramının hangi anlamlarda kullanıldığını tespit ettik. Hadislerde geçen bid'at kelimesinin anlamını ve bu bağlamda Hz. Peygamber (s.a.v.) ve sahabe dönemlerinde her yeni uygulamaya bid'at denilmediği ve bir aslı bulunmayıp Kur'ân ve Sünnete aykırı uygulamaların bid'at olarak görüldüğü hususunu ortaya koyduk. Tezimizi oluşturan meselelerin asılları bulunduğu için bunların bid'at olarak değerlendirilmelerinin doğru olmadığını gördük.
Özet (Çeviri)
In this study titled“The Understanding of Bid'at in Wahhabism and Allegations of Bid'at in intellectual Practices”, we discussed the emergence and appearance of Wahhabism, the life of Muhammad Abdulwahhab and his followers' understanding of bid'at and some issues that they see as bid'at. While studying the subject, we scanned primary and secondary sources. We collected and analyzed the data and evaluated them in the light of the Quran, Sunnah and Companions. In this evaluation, we pointed out the views of mujtahid imams and jurists. We examined subjects such as the tarawih prayer, the first sunnahs of the afternoon, isha and Friday prayers, and the chanting of the Zikri with prayer beads or any other means. We pointed out the dictionary meaning and term meanings and differences between bidat's. We have determined in what meanings the concept of bid'at is used in Islamic sciences. The meaning of the word bid'at in the hadiths and in this context, We put forward that during the periods of the Prophet (P.B.U.H) and the Companions, every new practice was not called bid'at and that practices contrary to the Quran and Sunnah were considered as bid'at without an original. We have seen that it is not correct to consider them as bid'at since the originals are found.