The trade wars between US and China
ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları
- Tez No: 640626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amerika Birleşik Devletleri ve Çin aralarında yüksek bir ticaret hacmine sahiptir. Bu iki devlet ekonomik çıkarlarını göz önünde bulundurmak suretiyle ihtiyaçlarını birbirinden karşılamaktadır. Çin ihracatının büyük bir bölümünü Amerika ile yapmakta olduğundan, bu ticari ilişki Amerikan Başkanı Donald J. Trump tarafından endişe ile karşılanmaktadır. Trump başkanlığa seçilmeden önce seçim kampanyasında, ulusuna önceliğinin Amerika olacağı ve ülkesini daha iyi bir konuma getirmek için onları ithal ürünlere karşı koruyacağının sözünü vermişti. Bu yaklaşımın temel nedeni, Amerika'nın Çin ile yapmış olduğu ticarette her geçen yıl ciddi manada ticaret açığı vermesi ve Birleşik Devletlerin Çin'e bağımlı bir ülke olması yönünde ilerlemesiydi. Trump yönetimince adil olmayan bu ticari ilişkinin, Amerika'ya karşı bir tehdit unsuru haline geldiği düşünülmektedir. Bu maksatla Amerika ticari savaşın fitilini ateşlemiştir. Bu savaşın amaçı Amerika'yı daha üretken ve iş olanakları bakımından daha zengin bir ülke konumuna getirmektir. Bunda dolayı Amerika, Çin'e karşı uyguladığı ek gümrük vergileri kapsamındaki çeşitliliğini arttırmıştır. Çin ve bazı gelişmekte olan ülkeler (Brezilya, Türkiye ve Rusya), Amerika'nın kendilerini tabi tuttuğu ek gümrük vergisi uygulamasına bir misilleme ile cevap vermişlerdir. Bu savaşta her iki taraf ciddi oranda kan kaybetmektedir. Trump yönetimi korumacı anlayışta ısrarcı olmaya devam ederse, Amerika'da enflasyon artacak ve buna bağlı olarak halkın alım gücü azalacaktır. Ancak Başkan Trump, ulusalcı yaklaşımla kendisinin siyasi bir kazanç elde edeceğini düşünse de ek gümrük vergileri dünya ekonomisinin gelişmesine ket vurmakla birlikte dünya ticaret pazarının büyümesine de engel olmaktadır. Bu çalışma ile Amerikan ile Çin arasında süregelen uluslararası Ticaret savaşının ortaya çıkışı, gelişimi ve ülke ekonomileri üzerine etkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The United States and China have a high volume of trade between each other. China is dominating the world market and earning the highest level of income from the exportation. China deliveries the most significant amount of the export rate to the United States. These trade relationships have some concerns by the United States' President Donald J. Trump. Before he became president of the US, he made a promise to his nations to protect his country from exportation. When he became president, he imposed the highest tariff to protect his country from export goods. The main target is China and other countries, which makes the trade with his country. For this intention, The President lighted the fire of trade war. This war aims to bring back job opportunities and make America a more productive state in the world. Therefore, he is extending the list of tariff ranges during trade wars. China and some emerging states (Brazil, Turkey, and Russia) responded to the war with retaliation. In this war, both sites are losing. If the Trump administration insists on protectionism, it will cause high inflation and lower purchasing power in the US. However, as President Trump considers the political interest in this dispute to influence his nation, but his approach impacts the world economy. Tariffs cause global market economic growth. Most of the investors awarded this uncertainty environment. They are expecting to clear this chaotic situation soon. The war can end with the role of the World Trade Organization. WTO is the most proper trade organization to arrange a settlement between his members.