ABD-Çin ticaret savaşının muhtemel ekonomik ve siyasi sonuçları
The possible economic and political results of trade war between US-China
- Tez No: 671019
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TOKATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsan ihtiyaçlarını karşılayabilme isteği sonucunda ortaya çıkan ticaret kavramı, ilkel toplumlarda trampa sistemi yoluyla yürütülmüştür. Ticaret 18. yüzyılda günümüzdeki halini almıştır. İktisat literatüründe Adam Smith'den bu yana serbest ticaretin ülkelerin refahını artıracağı savı öne sürülmüş ve bununla ilgili birçok uluslararası ticaret teorileri ortaya çıkmıştır. Günümüzde DTÖ'ya üye bulunan birçok ülkenin serbest ticaret yanlısı olmasına rağmen ekonomik kriz dönemlerinde ülkelerin korumacı politikalar izlediği genişleme dönemlerinde ise korumacı politika yanlısı olmadığı görülmektedir. Tarihte başka örnekleri de bulunan ticaret savaşının bir örneği de günümüzde ABD-Çin arasında gerçekleşmektedir. Bu çalışmada ABD ve Çin'in ekonomik ve sosyal tarihinden bahsedilip, konu ile ilgili iktisadi teorilerden, iki ülke arasındaki siyasi meselelerden bahsedildikten sonra son olarak ticaret savaşlarının, ticarette sapma etkisi, refah etkisi, finansal piyasalara etkisi, kur etkisi, savaşa taraf ülkelere ve küresel ekonomiye olan etkileri ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of trade, which emerged as a result of the desire to meet human needs, was carried out through the exchange system in pre-capitalist societies. Trade took its present form in the 18th century. In the economics literature, it has been argued that free trade will increase the welfare of countries since Adam Smith and many international trade theories have emerged regarding approach or view. Although many countries that are members of the DTÖ are in favor of free trade, it is seen that countries follow protectionist policies in times of economic crisis and are not in favor of protectionist policies in times of expansion. Another example of the trade war, of which there are other examples in history, is taking place between the USA and China today. In this study, mentioning the economic and social history of the USA and China, giving the relevant economic theories and after political issues between the two countries, the effect of trade wars, trade diversion effect, welfare effect, effect on financial markets, exchange rate effect, the effects on the economy will be tried to be revealed.