Role of regional organizations and institutional think-tanks in peace and conflict resolution: Case studies of Igad and Accord in South Sudan
Barış ve çatışma çözümünde bölgesel örgütlerin ve kurumsal düşünce kuruluşlarının rolü: Güney Sudan'da Igad ve Accord örnek olayları
  1. Tez No: 640650
  2. Yazar: BILLY AGWANDA NYADERA
  3. Danışmanlar: DR. BAŞAK ÖZORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Güney Sudan çatışmasının analizi yoluyla bölgesel örgütlerin ve kurumsal Düşünce Kuruluşlarının çatışmanın çözümü ve barış inşasındaki rolünü araştırmaktadır. Bu önemlidir, çünkü geleneksel olarak uluslararası barışı koruma organı olarak görülen Birleşmiş Milletler, çatışma çözme ve barış inşası süreçlerini denetlemek için bölgesel organlara gittikçe daha fazla özerklik vermektedir. Bu tez, bu kurumların Afrika'daki çatışmaların çözümü ve barış inşası bağlamında özellikle uygun olduklarını, çünkü çatışmaların bölgesel ve iç dinamiklerini inceleme ve anlama kapasitelerinin daha iyi olduğunu savunuyor. İkincisi, bölgesel örgütlerin doğası gereği neo-sömürge olarak görülme olasılığı daha düşüktür ve bu nedenle tarafsız tarafsız aracılar olarak kolayca kabul edilebilirler. Tez ayrıca, kurumsal Düşünce Kuruluşlarının çatışmaların çözümü ve barış inşasıyla ilgilenen arabuluculara ve sivil toplumlara temel araştırma ve eğitim sağlayarak barış inşası için kritik önem taşıdığını savunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of regional organizations and institutional Think-Tanks in conflict resolution and peacebuilding through the analysis of South Sudan conflict. This is important because the United Nations which has been traditionally seen as the international peacekeeping body, is increasingly granting more autonomy to regional bodies to oversee conflict resolution and peacebuilding processes. This thesis argues that these institutions are particularly suitable in the context of conflict resolution and peacebuilding in Africa because they have better capacity to examine and understand regional and internal dynamics of conflicts. Secondly, regional organizations are less likely to be considered neo-colonial in nature and thus, are easily accepted as impartial mediators. The thesis also argues that Think-Tanks are critical to peacebuilding by providing essential research and training to mediators and civil societies engaged in conflict resolution and peacebuilding.