Foreign aid, consumption smoothing and welfare gains in least developed countries
Daha az gelişmiş ülkelerde yabancı yardım, tüketim düzenleme ve refah kazanımları
  1. Tez No: 640655
  2. Yazar: MOUSSA OUEDRAOGO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, dış yardım kanallarının hane halkı tüketimini yumuşatmadaki etkililiğini, belirleyicilerini ve refah kazanımlarını incelemektedir. Bunu yaparken, 1975-2016 döneminde 48 Az Gelişmiş Ülke (EAGÜ'ler) için Dünya bankası göstergeler veri tabanından, BM veri tabanından ve OECD veri tabanından veriler toplanmıştır. Asdrubali ve ark. (1996) tarafından geliştirilen ve Hadsri (2006), Kose ve ark. (2015) Bali ve ark. (2015) tarafından geliştirilen metodolojiyi kullanarak bir etkileşim değişkeni (dış yardım ve yurtiçi üretim ve dünya üretimindeki farklılıklar) yarattık. Ülke başına ve tüm örneklem için tüketimi yumuşatan tahmin yaplıldı. Ayrıca, ülkeler arasındaki değişkenliği açıklayan faktörleri belirlemek için bir kesit denklemi geliştirdik ve son olarak tüketim yardımı ile dış yardım yoluyla ilişkilendirilen refah kazanımlarını elde ettik. Sonuçlar, kısmi tüketim yumuşatma hipotezinin reddedilmediğini göstermektedir. Dış yardım yoluyla ortalama tüketim yumuşatma seviyeleri oldukça düşüktür (% -0,28) ve gelişmekte olan ülkelerle ilgili önceki çalışmaları doğrulamaktadır. Ayrıca, dış yardım yoluyla tüketimin yumuşatılması % -5,73 (Butan) ile % 9,36 (Yemen) arasında değişmektedir ve gelir eşitsizliği, finans sektörü puanı, ekonomik yönetim, yolsuzluk ve şeffaflık algılama endeksi gibi ülkeye özgü faktörlerle açıklanmaktadır. Tüm örnek için refah kazancı % 0,89'dur. Bu nedenle, politika yapıcıların daha iyi bir yardım etkinliği için bu değişkenleri dahil etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, yardımın yıllar içindeki değişkenliği nedeniyle, alıcı ülkeler, işçi dövizleri ve vergilerin iyileştirilmesi gibi başka kaynak seferber etme alternatifleri stratejileri aranmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effectiveness, the determinants and the welfare gains of foreign aid channel in smoothing out household consumption. In doing so, data have been collected from World bank indicators database, UN database and OECD database over the period 1975-2016 for 48 Least Developed Countries (LDCs). Using the methodology developed by Asdrubali et al (1996) and adapted by Hadsri (2006), Kose et al (2015) Bali et al (2015), we created an interaction variable (foreign aid and the differences domestic output and world output) and estimate the consumption smoothing country per country and for the whole sample. Moreover, we develop a cross-section equation to determine the explaining factors of variability between countries and finally we derived the welfare gains associate with the consumption smoothing via foreign aid. The results indicate that the hypothesis of partial consumption smoothing is not rejected. The average levels of consumption smoothing via foreign aid is quite low (-0,28%) and confirm previous studies on developing countries. Furthermore, consumption smoothing via foreign aid range from -5,73 % (Bhutan) to 9,36 % (Yemen) and are explain by country-specific factors such as income inequality, financial sector score, economic management, corruption and transparency perception index. The welfare gains for the whole sample is 0,89 %. There is therefore a necessity for policy makers to include these variables for a better effectiveness of aid. Furthermore, due the volatility of aid over the years, recipient countries should look for other strategies of resources mobilization alternatives such as remittances and improvements of taxes.