Basic research ideology: The postwar consensus on fundamental research in the United States and the invention of national interests in academic science, 1945-1957
Temel bilim ideolojisi: ABD'de savaş sonrası temel bilim konsensusu ve akademik bilimde milli menfaatin icadı, 1945-1957
- Tez No: 640656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
2. Dünya Savaşı sonrası dönem, bugün kavramsallaştırıldığı şekli ile bilim politikasının doğuşuna tanıklık etmiştir. Bu dönemde gelişen Amerikan bilim politikasının diğer uluslar tarafından bir standart olarak ele alınması, önemini daha da artırmaktadır. Bu tezde (1) ABD'deki savaş sonrası bilim politikasının şeklinin; üniversite sistemi, hükumet-bilim ilişkileri ve temel bilimin bir ekonomik teorisine dair birbiriyle uyumlu bir grup savdan oluşan 'temel bilim ideoloji'nin bir neticesi olduğunu ileri sürmekteyim. Bunun doğal neticeleri olarak ayrıca (2) başarılı ilk bilim politikası teşebbüsünün temel sebebinin 2. Dünya Savaşı olduğunu ve (3) üniversite-merkezli bilimde milli menfaatlerin olduğu fikrinin temel bilim ideolojisinin bir sonucu olduğunu savunmaktayım. Temel bilim ideolojisinin ana prensipleri bir savaş sonrası konsensusuna dönüşmüş; operasyonel uzantıları ise siyasi ve akademik grupların rekabetinde münazara ve müzakere edilmiştir. Bunu açıklarken bilim politikasının kendine özgü paradoksal mantığını göstermek üzere 'bürokratobilimsel alan' kavramını takdim etmekteyim. Bunları yerine getirmek üzere temel olarak Bourdieu'nün alan teorisini kullanmakta; alanların sınırlarının nasıl değiştiğine ve bunların sosyal yapıyı nasıl etkilediğine odaklanmaktayım. Tez, bu bakımdan Bourdieucü ilişkiselliğin bilim ve teknoloji çalışmalarına taşınmasının nadir örneklerinden birini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The post-WWII era represents the genesis of science policy, as we understand it today. Its im-portance is augmented on account that other nations took the United States as a standard to which they measured their own efforts. In this thesis, I hypothesize that (1) the shape of postwar science policy in the US was a result of 'basic research ideology,' a coherent set of interrelated propositions regarding the university sys-tem, government-science relations, and an economic theory of basic science. As corollaries, I also hypothesize that (2) the primary impetus behind the first successful development of a national science policy was WWII and that (3) the notion of national interests in university-based science was a result of basic research ideology. The core tenets of basic research ideology became a post-war consensus, while its operational extensions were debated and negotiated between groups of political and academic rivals. In explaining this, I also introduce the concept of the 'bureaucrato-scientific field' to demonstrate the unique paradoxical logic of science policy. To carry this out, I principally rely on Bourdieu's field theory, focusing on the shifting boundaries of fields and how these have changed the social structure. In this regard, the thesis is one of the rare attempts to bring Bourdieusian relationalism to science and technology studies.