Turizm çekicilikleri ve satın alma davranışlarının turist tipolojisine göre karşılaştırılması
Comparison of tourist attractions and purchasing behaviors according to tourist typology
- Tez No: 640661
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY EMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ülkemize yurt dışından gelen turistlerin, karar verme değişkenlerine göre farklı turist tipolojileri sergiledikleri görülmüştür. Farklı turist tipolojilerine sahip turistlerin satınalma davranışlarının doğru analiz edilebilmesi turizm sektörü açısından büyük rekabet avantajı sağlayacaktır. Dolayısıyla farklı turist tipolojilerinin tespiti pazarlama stratejileri geliştirilebilmesi, pazarın bölümlere ayrılması, farklı turist tiplerinin ürün tercihlerinin belirlenebilmesi, kaynakların verimli kullanımının sağlanması, sunulacak hizmet ve gereksinimlerin isteklere göre uygulanması kolaylığı sağlanacaktır. Çalışma kapsamın da Türkiye'yi ziyaret eden ve İstanbul Havalimanı'ndan çıkış yapan yabancı turistler ile kişisel görüşme yoluyla toplanan veriler analiz edilmiştir. Kullanılan ölçeklerin, genel geçerlik ve güvenirliğine ilişkin, gereken testler gerçekleştirilmiş olup, Ağustos 2019 - Ekim 2019 tarihleri tarihleri arasında örneklem grubuna 625 anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde,“yüzde”,“frekans”,“bagımsız örneklemler için t-testi”,“ilişkili ölçümler için t-testi”,“tek faktörlü varyans (Anova)”, analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda yabancı turistlerin karar verme değişkenleri baz alınarak belirlenmiş olan tipolojilerinin özellikleri doğrultusunda turizm çekicilikleri ve satınalma davranışları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Destinasyon tercihinde turizm çekiciliklerini (tarihi ve rekreasyon) ve satınalma davranışlarını etkileyen (ekonomik, sosyal, piskolojik, kültürel ve kişisel) faktörlerin turist tipolojisine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is observed that the tourists coming to our country from other countries exhibit various tourist typologies according to the decision-making variables. The correct analysis of purchasing behavior of tourists having various tourist typologies will provide a great competitive advantage for the tourism sector. Therefore, with the determination of various tourist typologies, it will be possible to develop marketing strategies, to divide the market into segments, to determine the product preferences of various tourist types, to ensure the efficient use of resources, and to provide performance of services and to meet needs considering requests of clients. Within the scope of the study, the data obtained through personal interviews conducted with departing foreign tourists, who visited Turkey, from İstanbul Airport was analyzed. Required tests regarding the general validity and reliability of the scales used were performed and 625 questionnaires were asked to the sample group from August 2019 to October 2019. In the analysis of the data obtained,“percent”,“frequency”,“t-test for independent samples”,“t-test for related measurements”,“one-factor variance (Anova)”analysis were used. In accordance with the findings obtained, significant differences were determined between tourist attractions and purchasing behaviors as per the characteristics of the typologies determined based on the decision-making variables of foreign tourists. It has been determined that the factors (economic, social, psychological, cultural and personal) affecting tourist attraction (historical and recreation) and purchasing behavior in destination preference differ significantly according to tourist typology.