Makroalglerden sekonder metabolit eldesi ve anti-kanser aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of secondary metabolite from macroalgae and anti-cancer activities
- Tez No: 640673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ TÜNEY KIZILKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında 22 farklı makroalg türünün hekzan, diklorometan ve metanol ile sıralı ektraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, literature göre en yüksek sitotoksisite gösteren 10 makroalg türü seçilerek 10 farklı makroalg türünün 3 farklı çözgenle elde edilen ektrelerinin sitotoksisite, apoptoz ve total antiokasidan analizleri yapılarak makroalglerin anti kanser aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Padina pavonica (Linnaeus) Thivy, Dictyota dichotoma var. intricata (C.Agardh) Greville, Sargassum vulgare C.Agardh, Cystoseira barbata (Stackhouse) C.Agardh, Ceramium circinatum (Kützing) J.Agardh, Acanthophora nayadiformis (Delile) Papenfuss, Cladophora dalmatica Kützing, Ulva linza (Linnaeus) J.Agardh, Ulva lactuca Linnaeus, Codium decorticatum (Woodward) M. Howe türlerinin 3 farklı ekstresinin IC50 değerleri WST analizi ile belirlenmiştir. Yapılan analizlerde en iyi sitotoksik aktiviteyi D. dichotoma var. intricata göstermiştir (DDH IC50: 3,41 µg/ml; DDD IC50: 15,82 µg/ml; DDM IC50: 25,56). Kırmızı alglerden A. nayadiformis türünün methanol ekstresi (IC50: 19,54 µg/ml); yeşil alglerden U. lactuca türünün methanol ekstresi (IC50: 24,31 µg/ml) en iyi sitotoksik aktiviteyi göstermiştir. WST analizinde en iyi sitotoksistesi ve IC50 değeri belirlenen bu alglerin apoptoz analizleri gerçekleştirilmiştir. K562 hücre hattı üzerinde IC50 dozlarını kullanılarak yaptığımız apoptoz analizine göre en iyi apoptotik etkiyi D. dichotoma var. intricata türünün diklorometan ekstresi, hücrelerin %77,4'ü inhibe ederek göstermiştir. A. nayadiformis türünün metanol ekstresi hücrelerin %4,7'sini ve U. lactuca türünün metanol ekstresi ise %24,3'ünün apoptoza uğratmıştır. Total antioksidan analizi sonuçlarına göre hekzan ekstreleri içerisinde en iyi aktiviteyi %165,11 inhibisyon ile C. circinatum türü; en düşük DPPH radikal süpürücü aktiviteyi ise %6,22 inhibisyonla P. pavonica türü göstermiştir. Diklorometan ekstresi grubunda ise en yüksek aktivite C. circinatum türünde gözlenirken methanol ekstreleri arasında en yüksek DPPH radikal süpürücü aktivite ise %180,09 inhibisyonla P. pavonica türünde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 22 different macroalgae taxa were sequentially extracted with hexane, dichloromethane and methanol. It was aimed to investigate the anti-cancer activities of macroalgae by analyzing 3 extracts of 10 macroalgae species which are selected showing the highest cytoxicity according to the literature, from cytoxicity, apoptosis and total antioxidant. Padina pavonica (Linnaeus) Thivy, Dictyota dichotoma var. intricata (C.Agardh) Greville, Sargassum vulgare C.Agardh, Cystoseira barbata (Stackhouse) C.Agardh, Ceramium circinatum (Kützing) J.Agardh, Acanthophora nayadiformis (Delile) Papenfuss, Cladophora dalmatica Kützing, Ulva linza (Linnaeus) J.Agardh, Ulva lactuca Linnaeus, Codium decorticatum (Woodward) M.Howe are among the macroalgae extracted, IC50 values of 3 different extracts of these 10 species selected as were determined by performing WST analysis. In the analysis, D. dichotoma var. intricata has showed the best cytotoxic activity among 3 different extracts of 10 macroalgae species. (DDH IC50: 3.41 µg/ml; DDD IC50: 15.82 µg/ml; DDM IC50: 25.56 µg/ml). Red alga A. nayadiformis in type methanol extract (IC50: 19.54 µg/ml); Green alga U. lactuca showed cytotoxic activity in methanol extract (IC50: 24.31 µg/ml). In WST analysis reports, according to IC50 values of these algae, apoptosis analysis were performed to best cytotoxic algae. According to our apoptosis analysis using IC50 doses on the K562 cell line, DDH extract induced 46.5% of the cells, DDD extract 77.4%, DDM extract 52.3%, ANM extract 4.7% and ULM extract 24.3% apoptosis. According to the results of total antioxidant analysis, C. circinatum, which was the best total antioxidant activity in the hexane extract group, showed 165.11% inhibition, while DPPH radical scavenging activity showed the lowest DPPH radical scavenging activity, while the lowest DPPH radical scavenging activity was 6.22%. showed inhibition P.pavonica species. C. circinatum, which shows the highest activity in dichloromethane extract, has the highest antioxidant activity. P. pavonica species with the highest DPPH radical scavenging activity among Methanol extracts with 180.09% inhibition.